| RoxMuffin a întrebat:

Voi ce faceţi când se dovedeşte că prietena voastră se schimbă cu totul într-o altă persoană? Astăzi mi-sa întâmplat...
Colega mea de clasă pe nume Patricia ( Patry alint ) s-a schimbat astăzi în cu totul altă persoană, din fata timidă din ultima bancă ce dadea tuturor o pârere de „ prostuţă " s-a schimbat în fata rebelă ce minte, spune pe faţă şi e fericită doar când ea este bine. Pe mine ma atras la ea timiditatea acea şi caracterul ei de fată cuminte care avea suflet pentru toţi! E şi naivitatea mea că mă ataşez foarte repede de persoane, lucruri sau filme laughing)... mda asta sunt eu, naivă iar ea cu sufletul ei a fost a prima persoana din noul liceu în care am intrat. Ştiţi, ne-am mai certat noi dar ne-am împăcat mereu, deşi ea continua să facă pe prostuţa şi câte odată eu râdeam de ea iar asta ne făcea să ne certam ne împăcam rapid.
Ştiam absolut tot ce umbla prin clasă, eram „ fetele din ultima bancă " care tot timpul râdeau în oră, înveselam clasa când eram tristi din cauza unui test.
Astea eram noi, de nedespărţit, umblam cu ea prin tot liceul, chiuleam împreună, copiam împreună la teste. Totul era perfect până am aflat că eu şi cu ea + încă alţi colegi am ramas la engleză. Singura noastră şansă era să învăţăm verbele neregulate într-o singură zi. Din 8 am rămas 6 iar din 6 doar eu şi cu Patry... din câte ştiam eu de la 2 colege doar eu şi cu ea nu trecusem, dar astăzi când am vorbit cu ea am aflat că doar eu am rămas după ce ea a mituit profa... Urăsc că trăim cu astfel de oameni dobitoci, nu ştiu cum să îi mai numesc, îmi este ciudă că avem posibilităţi dar nu stim cu TOŢI să le preţuim, să ne preţuim pe NOI!
Când am vorbit cu ea părea foarte fericită, am o conversaţie : Patry♥: hei ce faci?
Roxi.: I'm busy!
Patry♥: vezi ca ai ramas la engleza
Roxi.: Stiu
Roxi.: Si tu ai ramas, nu?
Patry♥: eu nu am ramas la nimic
Patry♥: mai vorbim!
Roxi.: Stai putin
Patry♥: byeee
Patry♥:
Roxi.: Da cine a mai ramas?
Patry♥: dru'...
Roxi.: Mie Rawan si Andreea asa mi-au spus
Roxi.: ca si tu
Patry♥: bianca la mate.
Roxi.: Da stai putin
Roxi.: Tu ai stiut mai putin ca mine
Roxi.: Si Levent absolut nimic
Roxi.: Mita? 1
Roxi.: Nu mai intreb ca e logit
Roxi.: logic*
Roxi.: Nu imi vine sa cred ca am meritat o tara tampita ca asta!
Roxi.: Cu niste hoti, mincinosi
Patry♥: soartaa.
Patry♥: hai ca mai vorbim
Patry♥: te pup
Patry♥:
Roxi.: Ce te comporti asa cu mine?
Patry♥: e varraaaaa
Patry♥: oameni se schimba
Patry♥:
Roxi.: Ei nu se schimba niciodata, doar isi pun masti!
Roxi.: Si propria mea vorba ma intoarce la adevarata lume
Patry♥: mai teie din ele dale dracu'!
Roxi.: Patri, esti tu?
Roxi.: Vad ca ai uitat cum e
Patry♥: cee? ma speri
Roxi.: Tu ma speri
Roxi.: nu mai esti la fel
Patry♥: da cum eram inainte?
Patry♥:
Roxi.: Si vroima sa iti spun atatea, sa ne vedem ca imi lipsesti da ma faci din 2 cuvinte de vad cine esti
Roxi.: Vad ca tie chiar nu iti pasa ca am ramas, si esti fericita ca tu ai trecut!
Patry♥: mama esti buna
Patry♥:
Patry♥: faci rime.
Roxi.: Si in acelasi timp spun si adevaru'
Patry♥: esti tare!
Roxi.: Si am plans si pentru tine, dar tu
Roxi.: Patry!
Patry♥: da?
Roxi.: Da, si nu mie rusina sa o spun
Roxi.: rusine*
Patry♥: okey...
Roxi.: Stii? aveam planu, la anul cand implinim un an de cand ne cunoastem
Roxi.: Oricum va fi da poate uitat
Roxi.: Spune-mi acum daca eu pentru tine mai insemn ceva!
Patry♥: bineee... te las ca vad ca nu esti in apele tale.
Roxi.: Fie atenta, din acele 2 cuvinte pe care le vei spune imi voi da seama ce insemn pentru tine...
Patry♥: vorbim scupa!
Patry♥:
Roxi.: Mi-am dat seama...
Patry♥: scumpa*

Este un întreg roman, dar. am nevoie de ajutor. Mă simt jalnic că întru pe un site ca să cer ajutor pentru viaţa reală, dar dacă mă gândesc mai bine aici pe site-ul astă sunt şi oameni buni care te înţeleg.

Răspuns Câştigător
| Madilyn a răspuns:

Stii ce concluzie am tras eu din toate astea? Ca Patricia aia nu iti este prietena deloc, se foloseste de tine oricand are nevoie, iar la greu, te lasa. O prietena adevarata nu face asa ceva, sa stii.
La inceput parea fata aia cuminte pentru a le intra pe sub piele anumitor profesori, intrucat stia ca o sa ramana la ceva. Dupa ce a vazut ca s-a sfarsit anul scolar, gata! S-a dus pe apa sambetei prietenia dintre voi doua, iar ea si-a aratat adevarata fata.
Nu trebuie sa pui la suflet tot ce spune si tot ce face. Nu merita nici sa o saluti pe strada...cel putin asta e parerea mea.
Nu suport persoanele false, barfitoarele si mironositele. Raman cu un gust amar cand vad cati oameni de genul asta sunt. oh go on

PS : Stiu ca ti-e greu sa te obisnuiesti cu ideea ca ea, prietena ta cea mai buna, fata aia inocenta care te facea mereu sa razi, s-a schimbat radical, insa asa e lumea: dura. Va trebui sa te obisnuiesti cu gandul ca nu toti sunt asa cum par si sa inveti sa te feresti de cei care-ti fac rau. happy

6 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Pfuai cata povestea... faci o telenovela cu asa cevatongue
Ok, hai sa fim seriosi acum, fara suparare dar prietena ta e o proasta.Zau.
Stiu felul asta al oamenilor, si dc se poarta asa.
Ti se poate parea ciudat la inceput, si te gandesti ca ai facut tu ceva, ca e vina ta, cum am facut si eu, dar incetul cu incetul iti dai seama ca nu e vina ta, dar de fapt este, este vina ta ca ai devenit prietena cu cineva ca ea.
Face asta pentru ca si-a gasit alte prietene, presupun, asa este cand iti gasesti prieteni noi, vrei sa petreci mai mult timp cu ei, incat cei vechi incep sa te enerveze, si cauti sa scapi cat mai repede de ei.
Dar nu poate fi numai asta, ci pur si simplu ca ea era jmechera in ziua aia, plina de energie, si nu avea chef de discutii cum mi se intampla si mie cateodata.
Dar mizez mai putin pe a 2 a varianta, pentru ca si atunci cand esti asa, nu te comporti in felul in care s-a comportat ea cu tine.
Ce zic eu, este sa incerci sa-i mai dai o sansa, maine, sau poimaine, incearca sa vorbesti din nou cu ea, si vezi cum te trateaza.
Daca te trateaza cum te trata inainte, inseamna ca doar a avut chef de putina singuratate, avea prea multa energie, ii luasera hormonii mintile, sau orice altceva, si d'aia s-a purtat asa cu tine.
Daca se poarta tot la fel cu tine, inseamna aproape sigur (75%) ca are niste prietene noi, cu care a inceput sa se distreze, si acele prietene noi au facut-o sa uite de tine, si sa vrea sa petreaca mai mult timp cu ele.
Mai exista o posibilitate, dar foarte putin probabil, ca parintii ei sa fi dat vina pe tine din cauza ca ea a ramas corijenta la engleza, si primul gand al lor a fost sa te desparta de ea, pentru a nu-i cauza mai multe probleme. Daca e asa, atunci ea vrea sa te tina la distanta pentru binele tau, foarte putin probabil(4-5%) dar este si asta o posibilitate.
Ok, sper ca ai citit tot raspunsul meu, si daca ai ajuns sa citesti ce scrie aici, thanks pentru ca ai citit.
Am avut si eu un prieten asemanator, care atunci cand era cu mine, era cel mai bun prieten, cand era cu alti prieten de-al lui, eu eram un motiv de ras, eram batjocorit, dar am suportat, pana ceva sau cineva in mine mi-a zis "Ba tu esti prost? Asta ti-e prieten? Nu vezi ca te trage in jos, ca face misto de tine mereu cand nu esti cu el, si te vorbeste pe la spate? Asta nu-i prieten, e un gunoi", si din fericire am ascultat acea persoana din interiorul meu, si acum sincer imi este mult mai bine.
Daca vrei sa aflii mai clar cum este o asemenea persoana, asculta melodia Nane-Glume, veche, cu un vocabular nu tocmai pentru cei care nu-s obisnuiti cu strada, dar in versurile alea este mult adevar.
Deci, vorbeste cu ea si maine si poimaine, si daca tot la fel se poarta, nu mai ai ce vorbii cu ea, dar daca se poarta cum se purta inainte, cere-i si o explicatie pentru comportamentul eiwinking

| DWDT a răspuns (pentru MenInShadow):

Pfoai cat raspunsulaughing

| MenInShadow a răspuns (pentru DWDT):

laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Persoanele care se schimba la 180 de grade nu au personalitate, educatie.
Explica-i ca nu te simti tratata corect.

| 1Mihai1 a răspuns:

Las-o! Roata se-ntoarce!

| RoxMuffin explică:

Ea nu era cu mine „ BFF ", eram prietene dar oricum, prietenele nu îţi fac aşa...
Deja am planuri pentru la anul'. Voi filma totul cu telefonul că ea şi ceilanţi colegi au mituit profa. şi îi voi ameninţa cu dovada! nu sunt pârâcioasă, dar îmi place adevărul, şi ce nu v-am spus este că incredibil dar din toţi cei 8 corigenţi am rămas doar eu care am ştiut să răspun la 4 întrebări din 5. Iar alţi care nu au ştiut absolut nimic dar la care au venit părinţi şi au vorbit cu profa. cu o zi înainte de ascultare s-a rezolvat... acum eu nici nu ştiu ce să fac, unde să mă duc să dau corigenţa, că e prima dată când mi-se întâmplă şi simt că sunt atât de singură şi fără puteri.
Iar faza cu „ prietenia falsă " cred că mi-a trecut, sincer nici nu ştiu ce simt în momentu' de faţă.

Eu vă mulţumesc că m-aţi ajutat, şi că nu aţi cerut fundă, oricum dau şi aş vrea să dau la toţi dar nu am cum. Ştiţi şi voi că doar gestul contează big hug