| SweetyღGirl a întrebat:

Voi credeti in religie? Adica in tot ce spune? Eu sunt putin confuza...adica parca religia nu spune oamenilor tot adevarul.am vazut si intr-un documentar ca la vatican, preotii fac ritualuri cu magie neagra.si mai demult cand am mers in Grecia am facut cu vaporul un tur al muntelui athos dar nu ne-a aratat intreg muntele si toate bisericile de pe el, desi se zice a acolo s-a scris biblia.si mai e faza ca sunt atat de multe religii si fiecare are povestea ei si il numesc pe D-zeu altfel, pana la urma, daca un om se naste intr-o religie e obligat sa o creada pe a lui? de unde stim care spune adevarul?

5 răspunsuri:
| iza4ever a răspuns:

Chestia cu religiile personal mi se pare o mare tampenie. Noi il numim Dumnezeu, altii il numesc zeu sau ii dau o alta denumire, se roaga la statui si fac ritualuri, dar pana la urma exista un singur Dumnezeu. Si la final cand murim nu cred ca Dumnezeu o sa te arunce in iad pentru ca te-ai rugat la o staturie si nici pentru ca i-ai dat o alta denumire. Conteaza faptele pe care le faci. Si in legatura cu "fiecare religie are povestea ei", asta cred ca e mai mult pentru ca nu stim nimic cert. Adica nimeni nu l-a vazut pe Dumnezeu ca sa stim cum a aparut credinta, cum au aparut religiile sau cum am aparut noi. Exemplu: In Biblie spune ca din pamant venim si in pamant ne vom intoarce, ca suntem facuti din pamant si "suflarea" lui Dumnezeu, in schimb daca de duci si iti faci radiografii si analize sau faci o autopsie sigur nu o sa gasesti in omu ala pamant asa cum se zice in Biblie. Acum fiecare crede ce vrea, eu doar ti-am zis parerea mea.

| fuzzer a răspuns:

Cand vorbesti despre religie, acest subiect este mult prea complex pentru a fi dezbatut pe plan virtual.

In documentarele, de care vorbesti este interpretarea a milioane de ganduri, curentul numit "New Age", prin care divinitatatii nu i se mai acorda autoritate, este vazuta ca un mit/basm.

Ma tot intreb cum a rezistat crestinismul, mai bine de 2000 de ani, caci unii sustin cu tarie ca nu exista Dumnezeu, nu exista nimic, legat de divinitate.

Aici e marea greseala, cineva ne induce in eroare, dar oare cine?

O data ce cunosti invataturile de baza ale Bibliei, iar eu iti recomand profetiile lui Daniel sau al lui Isaia, o sa realizezi, ca nu-i un basm, si ca toate astea se intampla cu un motiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mare parte din religie e o tampenie. Cred ca exista o forta superioara noua pe-acolo pe undeva, dar nu am de gand sa cred orice mi se zice despre ea. Pana la urma, cum putem stii sigur? Ce dovezi avem?
Iar, in biserica, te rog, nu te increde asa de tare. Putine mai sunt care sa aiba preoti cu adevarat "buni" (in sensu de. de treaba), cu adevarat credinciosi.

Răspuns utilizator avertizat
| Meaningful a răspuns:

@iza4ever a punctat foarte bine.
Niciun sistem filozofic ori religios nu poate avea pretentia ca detine adevarul si corectitudinea.
Orice sistem de reguli e destinat spre a fi incalcat si Abraham Lincoln spunea astfel :,, Poţi să păcăleşti câţiva oameni tot timpul şi toţi oamenii o perioadă, dar nu poţi să păcăleşti toţi oamenii tot timpul. ''
Asa are loc evolutia, incalcand un sistem de legi cand ti se pare nenatural.
Eu unul ador citatul acesta, cand Buddha spune :
,, Să nu crezi nimic din ce ai citit sau ai auzit, chiar dacă am spus-o chiar eu, dacă nu este în acord cu propria ta gândire şi cu propriul tău bun simţ. ''
Atunci cand ne luam un cod de reguli si ni-l insusim suntem predestinati suferintei.
Fiindca niciun cod de etica nu este spre a fi facut una cu tine.
Tu studiaza filozofii de viata, credinte si apoi ia ce ti se potriveste.