| Adriana_8922 a întrebat:

Voi dup ce credeti ca e un copil mai destept:dp note sau dp tot ce stie el chiar daca nu are 10 p linie? De ex eu am luat numai premiul 2 pana in clasa 8 dar toata lumea imi spune ca trebuia sa iau 1, chiar daca fata aia are notele mai mari eu sunt mai desteapta ca ea, ma enerveaza ca se crede cea mai inteligenta ...eu am ajuns la olimpiada la romana p municipiu ea nici nu a trecut d faza p scoalawinking
astazi m-a intrebat o coleg daca ma cred mai desteapta ca cristina si eu i.am raspuns ca nu ca nu sunt asa buna la mate! da ia imi zice ca nu se ref nu mai la mate si eu nu i.am raspuns ca pote se simtea prost ca zic ca sunt mai desteapta ca ea ...ar fi trebuit sa i zic ca da ma cred pentru ca eu raspuns mereu la ore si am trecut tote olimpiadele si etc?

10 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Nu spune ca esti mai desteapta pentru ca ar putea crede ca esti narcisista! si la mine in clasa se ia note pe degeaba! de exemplu la geografie profesorul are preferatii lui, si pe aceea nu ii mai asculta, doar ii intreaba din banca.

| Mihai7best a răspuns:

Eu am luat mentiunea 3 de fiecare data din cls a5a pana in clasa a8a si sunt mandru desi stiam ca pot mai mult daca vroiam, dar niciodata nu am vrut sa fiu tocilar preferam sa ma distrez decat sa stau in casa sa invat si faza e ca notele nu demonstreaza nimica, daca un profesor are boala pe tine tot nu iti va da media 9 sau 10 care sunt perfecte pentru medie mare anuala asa ca chill out happy si inca ceva las-o mai usor cu invatatul ca daca iei premii nu o sa atragi decat dusmanie si poate unele porecle gen tocilara si altele, iesi mai des din casa si distreaza-te ca o viata ai si temele se mai pot si copia in pauze big grin

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Draga mea, in viata nu se merge pe note ci cu ce ramai dupa ce ai uitat totul happy Asa ca principalul este sa stii tu, sa intelegi. Notele nu sunt intotdeauna relevante. Diferenta intre tine si colega ta poate sa existe doar aparent. Poate sunteti firi diferite si fiecare reacioneaza diferit. Poate ea este mai concentrata la extemporale si scrie mai frumos. Tu, pe de alta parte poate ca esti mai buna la oral (sau invers). Poate ca ea e vanatoare de note si are un feeling cand va fi ascultata sau cand se dau extemporale si se pregateste suplimentar. Totusi cand esti pe locurile fruntase in clasa (1, 2, 3, 4) linia este subtire. Oricand cel care este al doilea poate sa fie primul... Ca la orice concurs. Conteaza foarte mult ca ai alte activitati in afara de scoala (adica teme si manualul). Sa mergi la olimpiada si sa ajungi olimpica este o onoare in sine, in plus te pregateste pentru viitoarele examene. Eu zic ca trebuie sa fii demna si sa dovedesti ca esti mai desteapta, tocmai cedand oricui vrea acest titlu (cata vreme tu stii care ti-e adevarata valoare). Desteptul cedeaza primul happy

| EllaGirl97 a răspuns:

Cu siguranta daca stie mai multe, eu am luat anul trecut mentiune si stiu mai multe decat fata dupa locul 2 si baiatul de pe 3, iar cateodata stiu mai mult decat cea de pe 1. Deci nu conteaza ce note ai. Dar eu nu inteleg ceva, tu daca zici ca stii atatea de ce nu ai note mai mari decat ea? Oricum nu asta conteaza. Sper ca te-am ajutat. Dovedeste-le tuturor ca esti mai desteapta ca ea dar nu la replici, bataie sau altele ci la invatatura aratale la toti ca u in clasa a 8 iei premiul I.

| MidnightLady a răspuns:

Nuuu, nu se poate! Si la olimpiada de romana ai fost? Unde dracu' faci scoala aia, sa stiu sa nu ajung prin zona voastra, a olimpicilor?

| WhiteRose a răspuns:

Sincer, poate ca esti mai desteapta decat ea, adica sti raspunsurile mai repede sau iti place tie sa raspunzi...
Dar n-as putea sa iti spun daca esti mai inteligenta decat ea, daca ai fi nu te-ar interesa cine e mai desteapta, ai stii ca tu ce sti este pentru tine, ca nu conteaza notele si ca daca cineva te-ar evalua intra-devar pentru cunostintele tale 10 ar fi mai putin decat meriti.
Poate ca tipa aceea e mai timida si nu vrea sa raspunda in clasa ca sa nu se faca de ras sau e tocilara si invata mult la teste, in cazul asta esti mai desteapta decat ea, dar ce daca ea nu stie?
Nu conteaza nici cat de mari sunt notele tale nici cat de activa esti la ore sau cate stii, conteaza inteligenta si cum reactionezi la provocari

| Dmonik a răspuns:

In ce galaxie traiti voi, incat ajungeti la olimpiada de romana pe municipiu, dar nu stiti sa scrieti corect romaneste?
De cratima ai auzit?

| jACKiLLdARK a răspuns:

Notele nu reflecta decat cunostintele unei persoane, nu si inteligenta! Cel mai bine ar fi sa nu iti mai bati capul cu Cristina, si nici cu restul colegilor. Eu am fost sef de promotie si cei care aveau medii apropiate de media mea nu ma puteau suporta...asa ca am hotarat sa nu ii mai bag in seama nici pe ei, nici pe restul invidiosilor. "Illegitimi non carborundum- Don't let the bastards grind you down!". Have a nice day!big grin

| nustiucenumesapun a răspuns:

Nu trebuie sa zici 'sunt mai desteapta' trebuie sa dovedesti asta lasand-o in pacebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel, dar pana la urma am observat ca mituia profesorii, la olimpiada profa noastra de romana corecta pe toata scoala, si mereu inainte de olimpiada mai statea dupa ore,, sa o mai intrebe ceva ca nu a inteles". La mate ii dadea profului o groaza de bani la meditati, ea nu intelegea nimic, dar ea mereu era prima la concursuri, la olimpiade, la tot.Nu o mai baga in seama, tu esti cea inteligenta pentru ca muncesti si inveti pentru tine, nu pentru concursuri.Sincer eu i-as fi zis fetei alea in fata ca sunt mai buna decat Cristina(din cate am inteles asa o cheama), si ce daca se supara? Tu nu esti suparata pe ea, de ce sa fii doar tu stresata?