| anonim_4396 a întrebat:

Voi fetelor ce metoda folositi pentru epilarea inghinala?
Benzile de ceara rece sunt bune?

5 răspunsuri:
| pinky_2290 a răspuns:

Te poti epila inghinal la salon, dar daca vrei acasa iti recomand ceara fierbinte. Este putin dureros dar mai eficienta decat ceara rece.

| Irina a răspuns:

Eu ma epilez o data pe luna cu ceara, la salon. la inceput e intr-adevar mai dureros dar apoi nu mai ai nicio treaba.

| zumba zumba a răspuns:

Eu sunt baiat, dar stiu ca mama foloseste asa ceva si la ea merge foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Pentru epilatul inghinal este cea mai bună ceara de albine, încălzită. La fel și pentru zona axilei (sub braț). Sunt zone în care firul de păr este mult mai rezistent.
Benzile de ceară rece sunt folosite pentru îndepărtarea părului de pe picioare. Firele de păr sunt mai subțiri și se smulg mai ușor.
Pa, pa.

| Kristina_9562 a răspuns:

Eu aleg epilarea cu ceara... si decat sa ma chinui eu acasa, mai bine ma duc la salon... big grin
Epilare inghinala cu ceara
Epilarea cu ceara in general presupune aplicarea unui strat de ceara fierbinte sau calda peste firele de par, iar odata intarita, ceara este smulsa cu o miscare scurta, cu tot cu firele de par. Aceasta procedura este in mod normal simpla si putin dureroasa, daca este efectuata de catre un profesionist, intr-un salon de cosmetica. Mai complicat este daca doriti sa va epilati cu ceara acasa. Epilarea cu ceara poate fi braziliana, sau frantuzeasca. Ceara poate fi inlocuita cu zaharul, rezultatele fiind aceleasi.

Argumente pro:
- rezultatele dureaza pana la 4 saptamani, iar utilizarea acestei metode de epilare duce de-a lungul timpului la aparitia unor fire mai mici si mai fine;
- epilarea cu ceara este o metoda usor de aplicat si acasa;
- piele matasoasa pentru timp indelungat;

Argumente impotriva:
- procedura dureroasa;
- este costisitoare daca este efectuata la un salon de cosmetica;
- odata cu firele de par, ceara smulge bucatele din suprafata pielii, ceea ce poate permite patrunderea infectiilor;
- metoda poate fi aplicata si acasa, insa necesita pricepere si indemanare;
- pielea ramane rosie si umflata pentru cateva ore;

Epilare inghinala cu creme epilatorii
Cremele epilatoare costa ceva mai mult decat un aparat de ras, insa pot oferi rezultate mai multumitoare. Este indicat sa testati produsul inainte de a-l folosi, pe o portiune mica de piele, pentru a elimina riscul unei reactii alergice. Alegeti o crema speciala pentru zona inghinala si urmati instructiunile cu grija.

Argumente pro:
- procedura fara durere;
- dureaza mai mult decat rasul;

Argumente impotriva:
- cremele pot fi nocive pentru piele, daca depasiti timpul de expunere;
- exista posibilitatea aparitiei unei reactii alergice;
- pot apare mirosuri neplacute;
- este posibil ca produsul sa nu aiba efect;
- este indicat sa evitati produsele chimice posibil agresive in jurul vulvei;

Epilatorul electric
Utilizarea epilatorului in aceasta zona sensibila poate fi foarte dureroasa si traumatizanta pentru piele. Daca aveti rabdare si suportati bine durerea, puteti inlocui epilatorul cu penseta, cel putin pentru a retusa rezultatele obtinute in urma celorlalte metode de epilare.

Epilarea inghinala prin electroliza
Prin aceasta metoda se introduce curent electric in firul de par, pentru a distruge foliculul si radacina. Partea buna este ca rezultatele pot fi permanente.

Argumente pro:
- este o metoda permanenta de indepartare a parului si functioneaza pe firele de orice culoare;
- necesita o singura sedinta;
- discomfortul este mai mic decat la epilarea cu ceara;

Argumente impotriva:
- este un tratament costisitor;
- tratamentul poate dura intre 2 si 12 ore;
- poate fi dureros;

Epilare inghinala cu laser
Laserul este considerat a fi una dintre cele mai eficiente metode de epilare, fiind si o alternativa la epilarea inghinala. Pentru a obtine rezultatele dorite sunt necesare 4 - 8 sedinte a cate 10 - 15 minute pentru o epilare normala, sau 30 de minute pentru o epilare braziliana.

Argumente pro:
- s-a dovedit a fi o metoda mai sigura decat electroliza pentru aceasta zona sensibila;
- tratamentul dureaza cateva minute;
- in general, este un tratament nedureros;
- poate fi folosit in toata regiunea pubiana;

Argumente impotriva:
- functioneaza cel mai bine pe firele de par inchise la culoare, neavand rezultate la persoanele blonde sau roscate;
- rezultatele nu sunt 100% permanente;
- tratamentul poate fi costisitor;