| darielle a întrebat:

Voi in cat timp terminati temele?
Eu sunt clasa a IV-a si cel mai tarziu am terminat temele pe la ora 12 noaptea pentru ca ma apucasem tarziu.
La ce ora ma sfatuiti sa imi fac temele ca sa mai am si timp liber?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa-ti organizezi timpul,astfel incat sa iti ramana si pentru alte activitati. Dupa ce vii de la scoala,te relaxezi putin, te apuci de teme si le faci cu atentie. Asta insemnand ca te ocupi doar de ele si nu mai strecori si altceva, pentru ca iar te va prinde 12 noaptea. Dupa asta vei avea timp sa faci ce vrei, important este sa scapi de activitatile mai importante/grele si sa-ti gestionezi timpul spre folosul tau. Bafta!

8 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Buna. Eu una am foarte mult de invatat si de scris si imi termin mereu temele in aproximativ 4-5 ore. Eu una invat dupa-amiaza si uite care ar fi programul meu:

- vin de la scoala la ora 8
- 8 - 8:30 ma imbrac de casa, ma demachiez
- 8:30 - mananc
-9:00 -imi fac ghiozdanul si ma apuc de teme
- 10:30- 10:45 - pauza de 15 minute, mai caut o informatie ceva prin carti, dupa care ma apuc iar de teme

- pe la ora 12- 1 noaptea termin temele, in general. Dar cred ca e normal, sunt clasa a 10-a la mate-info, cu info intensiv. Si cu niste profi' mai psihopati ca astia care ne dau 1001 exercitii...

Tu esti clasa a 4-a, deci inveti dimineata nu?
Bun, eu zic asa: La ora 12 sau la 1, cand vii acasa:

15 minute te schimbi de hainele de casa, o jumatate de ora mananci. Sa zicem ca se face ora 2. Iti scoti caietele si te apuci de scris. Cu cat te apuci mai repede, cu atat ai mai mult timp liber. Renunta la televizor si calculator alea 2 ore cat scrii. (sau depinde cat de mult ai de scris). Sa zicem ca termini temele pe la 4-5. Acum ai timp sa iesi cu prietenii pe afara, sau sa te uiti la televizor, iar seara sa repeti doar lectiile pentru ziua urmatoare.

| ßarbie a răspuns:

Sunt de varsta tawhistling.
Pai, eu ma joc.pana la ora 16.Si, dupa accea ma apuc sa-mi fac temele:p.Imi ia cel mult 2 ore sa mii le scriubig grin.
Dar, majoritatea copiilor, dupa ce vin de la scoala.se dezbraca, mananca.si se apuc de scris...

Funda?smug

| MasQueNada a răspuns:

Sunt perfect de acord cu cei/cele care au zis ca cel mai bine e sa-ti faci temele cand ajungi acasa, dupa ce mananci/te schimbi. Dupa ce vii de la scoala iti va fi si mai usor pentru ca ai inca in memorie ceea ce a predat invatatoarea la clasa si e mai eficient daca renunti la calculator/tv/muzica in timp ce faci temele, pentru ca iti distrag atentia fara sa vrei.

Daca tu crezi ca esti obosita, poti intai sa te odihnesti putin, apoi sa incepi temele, dar cu cat reusesti sa scapi mai devreme de ele, cu atat iti va ramane mai mult timp in care sa faci alte lucruri fara sa mai ai grija lor.

| abcdefghijk1234567891011121314151617 a răspuns:

Buna! Depinde de cat de lungi sunt. Eu sunt in clasa a V-a. De obicei ma apuc pe la 16:30 sau la 17 si termin pe la 18, 18:30. Pai te sfatuiesc sa le incepi cam pe la 16 sau 16:30. Cand eram in clasa a IV-a imi durau temele cam 2 ore. Cand vii de la scoala, mananci, sfatul meu este ca dupa ce mananci sa te odihnesti 30 min(asa vei fi mai odihnita la teme si le vei face mai repede) sau daca nu vrei sa te culci,te poti juca,etc., apoi te apuci de teme pe la (16, 16:30) si le vei termina mai repede.

Sper ca te-am ajutat!
Pa!

| andragrigoras2000 a răspuns:

Eu zic sa incepi sa ti le faci pe la 3 sau 2 in functie de cat de lungi si grele snt.si eu sunt clasa a iv a. cateodata ne da teme usoare cateodata mai lungi dar tot mai usoarelaughingeu asa ma apuc de obicei si am timp liber...hahaaaa! dar cand vii de la scolal nu te baga direct in calculator sau tv! mai ales in calculator,deoarece esti obosita si trebuie sa stai sa te relaxesezi, dupa aia fa temele, iar apoi faci ce vrei uh! funditzzza?big grin

| Valentina00 a răspuns:

Da imi dai funda? da?happy
Pai auzi uh daca vi de la scoala mananki si iti faci temele nu trebuie sa stai sa te uiti la tv si numa dupa aia sa ti le faci...o sa ai timp si de alceva!big grin fundita te rog... eu imi fac temele dupa ce vin de l scbig grin

| AndradaAndradaAndrada a răspuns:

Pai eu te sfatuiesc sa iti incepi temele imediat dupa ce ai ajuns acasa (ma rog... dupa ce mananci, dupa ce te schimbi etc.). Nu trebuie sa pierzi timpul cu joaca sau cu alte treburi pentru ca tot tu ai de pierdut. Ca sa fii mai sigura, poti sa iti faci un program pe care sa il urmezi (tu stii mai bine).
P.S. Nu pot sa iti dau o ora anume deoarece nu stiu cand scapi tu de la scoala sau cat timp iti ia sa te pregatesti inainte de efectuarea temelor.
Succes!

| Andraaa_9890 a răspuns:

Eu cand era clasa a Iv-a imi faceam temele odata ce veneam de la scoala si aveam destul timp sa ma si joc sa ies si afara sa fac de toate