| fgmijpb a întrebat:

Eu sunt in clasa a opta la o scoala la care se dau multe teme si se cere mult de invatat, de aceea termin temele foarte tarziu si nu am foarte mult timp liber. Ca sa il prelungesc ma culc foarte tarziu, iar a doua zi ma simt obosit si nu am energie sa lucrez si sa invat. Ce as putea face ca sa nu ma mai simt obosit?

6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

La varsta ta trebuie neaparat sa dormi 8 ore. Inceaca sa fii mai eficient. Poate gasesti si o ora de relaxare pe afaara. Mai bine mai tai din timpul de calculator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dormi. Dormi. Dormi.
Temele si chestiunile de scoala incearca sa le faci intr-un timp mai scurt. Suna aiurea, dar e important sa dormi

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Uite cum poti proceda:
1.Fa-ti doar temele grele si lungi acasa (de ex exercitiile lungi de scris pe caiete).
3. Temele care constau in citit si invatat lectia fa-le in pauza la scoala.
4.Nu mai sta asa mult pe calculator.
DORMI! SI IESI AFARA CU PRIETENI!
5.Ai timp sa stai pe net in week-end!

| fgmijpb explică (pentru DomnishoaraTPU):

In week-end am la romana o varianta de examen pentru scoala, o varianta in particular, o tema kilometrica la mate cu vreo 10 exercitii cu subpunctele abcdefgh si 6 variante de examen la matematica in particular plus tema la engleza in particular. Si sa nu uitam ca am si de invatat la fizica si la chimie pentru ca ne asculta in fiecare ora. Cand crezi ca mai am timp liber?

| DomnishoaraTPU a răspuns (pentru fgmijpb):

De ce nu iti faci o parte de teme cand e pauza?!
Profesori vor vedea ca tu nu esti preocupat sa urli si sa te fugaresti cu colegii prin pauze ca altii (sigur ai
asfel de specimene) si vor fii mai intelegatori.

| fgmijpb explică (pentru DomnishoaraTPU):

Nu era asa la mine. Profesorii confiscau caietele celor care isi faceau temele in pauza si le duceau profesorilor responsabili cu materia respectiva.