| anonim_4396 a întrebat:

Voua va place laptopu?thinking Spuneti-mi va rog ce avantaje are fata de un monitor.Si daca va rog puteti sa-mi dati si niste marci de laptopuri dar sa fie performante foarte performante cum ar fi maricile Va rog Dau fundita!:*

Răspuns Câştigător
| Larette a răspuns:

Pai, avantajele sunt ca este mic, il poti cara peste tot cu tine, nu are fire peste fire.
Dezavantaje? se strica usor...(adica un calculator dureaza vreo 10 ani daca il tii bine.laptopul maxim 5-6, nu zic ca nu e posibil sa dureze mai mult, dar marca conteaza).
Eu am Fujitsu Siemens. E foarte bun, are 2 ani si ceva si merge ca uns.
Alta marca ce il place mult? Dell deoarece are si prietenul mamei, e superb si merge foarte bine.

8 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

Am un hp si e ok. Avantaj e ca il poti cara peste tot pe unde mergi. E mic si poti sta si in pat cu elhappy Dezavatanje... unele laptopuri se incalzesc foarte mult (si pana la 80 grade). De asemenea, se strica destul de repede fata de un desktop. Si costurile sunt mai ridicate.

| Brigitta a răspuns:

Primul meu laptop a fost unu Dell, nu mi-a prea placut. Apoi unu Toshiba, care il mai am si acum si sunt multumita de el, si acum mai am unul Acer care l-am primit din strainatate. Sunt f multumita de el.
Avantajul la laptop ii ca ocupa spatiu mai putin si poti sa-l duci cu tine la drumhappy
Dezavantajul e ca se uzeaza mai repede (cel putin la mine) si e mai scump happy

| onlyone a răspuns:

Hp cred eu ca sunt cele ma bune

| Ma username a răspuns:

Pai eu am un laptop acer aspire one d250 este un laptop mic 10. 1" nu este performant. un laptop performant teajunge in 2000 ron pana la 4000 ron si de obicei este mai bun daca este sony toshiba acer dell... sa eviti asus pe cat posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apai nu tine mult bateria:-D daca vrei sa mergi cu el undeva ...si e mai scump.adica am vrut sa imi iau un laptop care nu era foarte bun si era mai scump decat un calculator care era mult mai bun spre deosebire de el happywinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ms la toti pentru raspunsurile date.Sa sti ca mo ajutat mult raspunsurile voastre:*.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, dupa parerea mea laptopul este mult mai eficient decat un calculator, depinde si ce laptop, de exemplu parerea mea este ca un bun produs lansat pe piata au facut`o pe piata cei de la Sony, prezentand modelul Sony Vaio, am si eu unu si is foarte multumit, are niste chestii pe care ti-ar putea fi folositoare, dar depinde si de portofel, de exempu Sony Vaio se concureaza cu cei de la Apple si chiar mai mult, sunt cam scumpe dar isi merita banii, asa ca parerea mea Sony Vaio este unu din cele mai eficiente laptopuri.

| bogdy_8260 a răspuns:

Mie sincer nu imi place laptop-ul, avantajul lui principal fata de un computer este portabilitatea si bateria pe care o are care iti da posibilitatea sa lucrezi la laptop fara sa fie legat la o sursa de energie elecrica. Alte avantaje nu prea gasesc, dat fiind faptul ca la acelasi pret ( ex. 2000 RON) gasesti calculatoare mai sofisticate si mai puternice decat un laptop la acelasi pret. Se pot gasi si laptop-uri cu componente similare calculatorului, doar ca acele laptop-uri au o durata de viata foarte scazuta, si se strica foarte repede, caz ce ar duce la reparatii foarte costisitoare si scumpe. Un alt dezavantaj al laptop-ului sunt componentele lui, in caz ca refuza sa mai functioneze se gasesc destul de greu, iar reparatul este cateodata de o foarte lunga durata, exista si componente care daca refuza sa mai functioneze laptop-ul respectiv poate sa numai functioneze deloc, iar reparatiile numai au nici un efect.
Marci de laptop-uri destul de "performante" si destul de rezistente ar fi laptop-urile de la ASUS. Te asigur ca aceste laptop-uri de la ASUS au o durata de viata foarte lunga. Insa ca in orice caz durata de viata a unui laptop poate fi influentata si de modul cum ai grija de el, de exemplu un laptop aruncat pe jos, dat cu pumnii in el si alte "violente" de acest gen este normal ca nu are o durata de viata foarte lunga.

Un sfat de la mine este sa iti iei un dekstop si nu un laptop, insa daca ai nevoie de portabilitate ar fi bine sa iti iei un laptop ASUS sau chiar DELL pot spune.