| mardeamor a întrebat:

Vreau sa adopt un nou stil vestimentar, ce mi-ati sugera? Dar nu emo pentru ca nu imi place, astept link-uri cu stilul si vestimentatia pe care mi-ati propune-olove struck

Răspuns Câştigător
| dulc3'maria a răspuns:

Stilul elegant

Acest stil presupune piese vestimentare create de designeri sau reproduceri ale pieselor din colectiile designerilor.
Culorile alb, negru, gri au fost dintotdeauna considerate culori elegante. Asadar, daca iti doresti un stil elegant opteaza pentru tinute in aceste culori.
Croiul nu trebuie sa fie complicat, din contra liniile simple sunt mult mai elegante, iar daca nu ma crezi uita-te la croiul din colectiile Chanel.
Daca iti doresti un stil elegant, atunci opteaza pentru materiale fine.
Iar pentru a completa o tinuta eleganta alege bijuterii din aur sau pietre pretioase veritabile, cum ar fi diamantele.
http://4.bp.blogspot.com/......lavan1.jpg

Stilul clasic

Vestimentatia clasica nu se demodeaza nicioadata si o poti adopta indiferent de varsta. Acest stil este un triumf al artei, demonstrand ca poate persista de-a lungul anilor.
Daca iti doresti haine care sa fie in permanenta la moda, atunci alege unele in culorile beige, rosu, albastru sau negru.
Croiul simplu si traditional nu se va demoda niciodata.
Opteaza pentru materiale durabile, deoarece aceste tinute le vei putea purta o perioada foarte lunga de timp.
Bineinteles, trebuie asortate tot cu bijuterii clasice, cum ar fi perlele.
http://www.polyvore.com/......c2l6ZQ.jpg

Stilul casual

Acest stil presupune tinute comode, usor de purtat.
Poti opta pentru orice culoare, de la stralucitoare le cele pastelate sau in culorile pamantului.
Denimul este unul dintre materialele preferate ale celor ce adopta stilul casual. Dar si fibrele sintetice sau cele naturale se potrivesc acestui stil vestimentar.
Poti alege accesorii simple, conteaza doar cum le asortezi.
http://www.divahair.ro/......4/2col.jpg

Stilul urban

Atunci cand ne uitam pe strada, vom vedea o multime de oameni imbracati dupa propiul lor stil, in comunitatea lor urbana.Cultura hip-hop domina stilul urban si aduce multe piese vestimentare noi.
Stilul urban este rezultatul unei fuziuni dintre culturi diferite, idei si atitudini ale oamenilor din mediul urban.Asadar,nu putem vorbi de o paleta de culori, ci de un mix de nuante si culori care se schimba ca si vremea.
Croiul nu este impus de designeri, ci de oameni obisnuiti care isi pun ideile in practica si mai ales de aceia care refuza sa urmeze stilul conventional.
Influentele sunt variate si numeroase, de la cultura africana, americana si asiatica la cultura rock, pop, hip hop, indie sau dance. Toate aceste influente au dat nastere la o bogata paleta de materiale din care putem alege atunci cand dorim sa optam pentru stilul urban.
De fapt, stilul urban este adevarata moda, stilul care iti pune in valoare adevarata personalitate si atitudine.Este cel mai actual stil, deoarece reprezinta ceea ce se poarta in comunitatea noastra.
http://www.121.ro/images/poze3/(a_id=5354)img29.jpg

Un sfat pentru tine ad3:
Blugi, salopete, genti mari si accesorii pentru par, cam aceastea sunt o parte dintre elementele pe care trebuie sa le porti in aceasta primavara.
O sa fie cald, soare, de ce sa nu incerci o pereche de pantaloni scurti.Si ei in mare voga in acest sezon, pantalonii scurti iti vor asigura, fara doar si poate, o tinuta sexi. Un model la randul sau extrem de maleabil pentru ca il poti alege atat ziua, cat si seara. Completeaza-ti tinuta cu o pereche de pantofi cu toc inalt si cu bijuterii declaratie.
O pereche de pantaloni scurti o bluza super si niste cizme comune.Insa nu trebuie sa treci cu vedere ochelarii de soare.Glamour in adevaratul sens al cuvantului.Atunci cand alegi astfel de accesorii trebuie sa ai mare grija pentru ca, in acest caz, limita intre bun gust si kitch este foarte mica:poarta haine comune si pune accentul pe ochelariB-)

xoxo

5 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, draga mea, fiecare cu gustul lui si eu zic sa ai un stil vestimentar propriu, sa te imbarci cu ce iti place, cu ce iti sta bine, totul ramane la alegerea ta... poti sa adopti stilul clasic, stilul elegant, stilul casual, stilul urban, etc.Depinde de personalitatea ta, de ceea ce preferi tu.

| DoubleS a răspuns:

Desi i-as putea da multe definitii, pentru mine stilul vestimentar este o forma de exprimare a propriei personalitati imbinata cu o cunoastere detaliata a formei propriului corp.
de Irina Markovits, consultant de imagine, specialist 121

Cand te uiti in dulap, ai senzatia ca toate hainele tale au ceva in comun? Sau atunci cand iti cumperi ceva nou de imbracat, observi ca ai tendinta de a alege de fiecare data modele similare - fie ca e vorba de tricouri sport, fuste cu volane sau sacouri severe? Daca raspunsurile sunt afirmative, stai linistita. Nu faci nimic gresit, pur si simplu iti urmezi «stilul».

Pana la urma, ce este stilul? Hai sa-l denumim mai simplu - este personalitatea vestimentatiei tale. Este tendinta innascuta de a favoriza anumite tipuri de haine in defavoarea altora. Unii spun ca e vorba de o mostenire genetica, dar eu cred ca se bazeaza pe un soi de intuitie, pe ceea ce stii ca ti se potriveste, te face sa te simti de milioane si, in acelasi timp, in largul tau.

Si atunci de ce facem uneori greseli sau nu reusim sa ne stabilim un stil aparte? Pentru ca, daca nu suntem pe aceeasi «lungime de unda» sau nu ne intelegem inclinatiile, este foarte usor sa ne pierdem. Am sa-ti enumar cateva dintre motivele care te pot «ajuta» sa iti evaluezi gresit stilul:

Influenta gusturilor parintilor, prietenilor si partenerilor de viata;
Lipsa unei educatii formale despre formele corpului, dinamica vestimentatiei, a liniilor si a designului;
Capriciile si schimbarile continue ale modei;
Schimbari fizice, de varsta, de personalitate;
Modificari ale stilului de viata, statutului financiar, schimbari de cariera. Desi exista numeroase sisteme si clasificari ale stilurilor folosite in industria vestimentara, majoritatea specialistilor in moda si imagine folosesc doar 6 dintre ele. Acestea sunt usor de memorat si acopera o arie vasta de sub-stiluri.

Care sunt cele 6 stilurile vestimentare? Cum le pot recunoaste?
[ Stilul Clasic ] [ Stilul Natural ] [ Stilul Dramatic ] [ Stilul Romantic ]
[ Stilul Ingenue ] [ Stilul Gamine ]

Clasicul elegant este chintesenta stilului si gratiei si este imaginea cea mai des asociata celor cu venituri mult peste medie. Personalitatea clasicei este foarte controlata, inca din tinerete, nu este o fire impetuoasa sau spontana. Acest lucru se exprima prin ingrijirea cu care se imbraca. Nu ii plac mediile haotice, aglomeratia.

Profilul tipului Clasic:

Silueta este dreapta, fara a avea talia bine definita, sau clepsidra; inaltime medie sau usor peste medie (peste 1,70m);
Corpul nu este nici prea zvelt, nici prea delicat, nici prea robust;
Trasaturile fetei sunt atragatoare, simetrice;
Parul este tuns scurt sau pana la umeri, intr-un stil simplu, care poate fi usor controlat si aranjat, drept/ lins;
Imbracamintea este eleganta, rafinata, moderna, demna, are linii simple si curate. Hainele urmeaza linia corpului sau sunt fluide, niciodata mulate sau transparente. De obicei, prefera costumele cu pantaloni sau fusta, foarte rar aleg piese separate. Niciodata nu vor purta haine croite dupa ultimele tendinte, avangardiste sau prea severe;
Prefera texturi fine si bogate (matase, casmir, tricoturi foarte fine, sifon, piele) si culorile uni;
Accesoriile sunt rafinate, elegante, relativ moderne, de marime mica sau medie;
Nu arata niciodata a "fetiscana", nici cand este foarte tanara;
Atentie! Cele care prefera stilul Clasic au tendinta de a alege tinute sigure si conservatoare in locul celor moderne. Pot transmite o imagine plictisitoare, lipsita de imaginatie, birocratica. Pentru a evita acest lucru, isi pot imbogati tinuta cu esarfe colorate, brose sau coliere interesante, tesaturi neobisnuite.

Acest stil este cel mai bine reprezentat de Grace Kelly, Ashley Judd, Coco Chanel, Renee Zellwegger, Gwyneth Paltrow, Uma Thurman, Scarlett Johansson si Naomi Watts.

Stilul Natural se potriveste persoanelor prietenoase, atletice si care au o atitudine relaxata fata de viata. Este vorba despre o femeie sportiva, care stie cine este inca de la o varsta frageda. Femeia Naturala are nevoie de haine in care sa se simta comod, de aceea imbracamintea ei nu urmeaza croieli severe. Este un bun om de echipa, este o prietena sau un angajat loial. Lucrurile materiale sau aparentele nu o intereseaza. Viata privata si munca au egala importanta. Are o atitudine relaxata, dar directa fata de viata.

Profilul stilului Natural:

Corp puternic, atletic; inaltime medie sau peste medie;
Fata are trasaturi puternice, are o forma ovala sau rotunda, trasaturi asimetrice;
Parul este de obicei lung, ciufulit, ondulat, nu i se potrivesc coafurile tepene, elegante, complicate; a se evita parul intins drept si tunsorile cu unghiuri drepte;
Vestimentatia este lejera, relaxata, sportiva, cu putine detalii; prefera articole de imbracaminte separate, nu costumele. Imbracamintea este facuta pentru comoditate si mobilitate;
Prefera tesaturile foarte moi, dar cu texturi neobisnuite; tricoturile, in general finisari mate, nu stralucitoare;
Poarta bijuterii minimale, lanturi si cercei simpli, pot fi modele moderne, de marime medie sau mare. Accesoriile etnice i se potrivesc de minune;
Atentie! Adeptele stilului Natural pot parea neingrijite sau prost imbracate. Trebuie sa aiba grija sa aiba in permanenta parul curat si ingrijit, hainele curate si calcate, accesoriile in stare buna.

Prototipuri ale acestui stil sunt Julia Roberts, Brooke Shields, Kate Hudson, Jennifer Anniston, Cindy Crawford, Lindsay Lohan, Sandra Bullock.
Stilul Dramatic - sofisticat, frapant, misterios, avangardist, intimideaza si intriga. O femeie cu calitati innascute de conducator, care adora ultimele tendinte din moda, Dramatica impune respect, dar poate fi perceputa ca fiind rece si cu nervi de otel. Adeptele stilului Dramatic sunt autoritare, le place riscul si sunt foarte directe. Sunt chintesenta misterului si maiestuozitatii. Sunt persoane discrete si pot fi percepute ca distante.

Profilul stilului Dramatic:

De obicei inalta (peste 1,75m), zvelta, structura fetei este angulara, cu unghiuri drepte; are o infatisare exotica, neobisnuita (nas proeminent, pometi foarte vizibili, linia barbiei masculina etc);
Isi poarta parul in tunsori geometrice, drepte sau asimetrice. Daca are parul lung, il poarta strans la spate intr-un mic coc sofisticat. Nu ii plac tunsorile in scari, onduleurile sau liniile rotunjite;
Prefera imbracamintea lunga, cu linii drepte, croieli severe, usor masculinizate: decolteuri patrate, liniile umerilor drepte, revere ascutite. Pentru seara, va alege o tinuta exotica, extrema, iar pentru zi costume deux-pieces (aproape niciodata articole separate);
Ii plac tesaturile care mentin formele croielii: gabardina, brocart, catifea reiata. Poarta imprimeuri indraznete, abstracte sau geometrice in culori puternice sau se imbraca in culori neutre din cap pana in picioare;
Accesoriile sunt foarte moderne, neobisnuite, avangardiste, dar elegante. Palariile, curelele, gentile si pantofii au forme ascutite sau drepte;
Atentie! Este usor sa intreci limita cand e vorba de elemente de design. Avangardismul in moda poate intimida pe cei din jur sau poate parea ridicol, asa ca, intr-un mediu profesional, de afaceri, cele care prefera stilul Dramatic trebuie sa fie minimaliste.

Acest stil este personificat de Charlize Theron, Nicole Kidman, Marlene Dietrich, Cher, Al Pacino, Gwen Stefani, Sela Ward.

Sexy, fermecatoare si cu inclinatii artistice sunt doar cateva dintre epitetele care descriu femeia atasata senzualului stil Romantic. Este chintesenta sex-appeal-ului. Aceasta femeie cauta frumusetea si gratia in tot ce face. O Romantica adora volanele, onduleurile si orice este feminin, are o senzualitate naturala - ii atrage pe barbati, iar femeile se simt intimidate sau chiar amenintate. Uneori poate fi perceputa ca fiind superficiala si frivola.

Profilul stilului Romantic:

De inaltime medie sau mica, de obicei silueta clepsidra sau para (cu soldurile mai late decat partea superioara a corpului), cu bust mare, indiferent de greutate;
Trasaturile fetei sunt rotunde, cu ochi mari, gura senzuala, in ansamblu o infatisare feminina;
Daca are parul lung, atunci i se potrivesc onduleurile si tunsorile cu linii rotunde. Daca poarta parul tuns scurt, trebuie sa il aiba in scari, cu volum, soft - niciodata tunsori severe sau cu linii drepte;
Ii plac formele fluide, drapajele, croielile care accentueaza talia si decolteul, liniile rotunjite, ornamentale. Fluiditate din cap pana in picioare;
Adora tesaturile usoare sau intermediare, bogate si pline: matase, lana moale, pielea de antilopa, catifeaua, sifonul, dantela, in general orice se poate drapa. Imprimeurile florale, bulinele sau formele neregulate se potrivesc acestei siluete;
Accesoriile sunt delicate, dar extravagante: diamante, esarfe de matase, corsaje de flori, perle, camee [n.r. piatra fina, impodobita cu cu o figura sau cu un motiv decorativ in relief], bijuterii vechi, brose;
Atentie! Pentru ca ii place sa aiba o infatisare feminina si are un corp cu forme accentuate, Romantica trebuie sa aleaga tinute de bun gust si potrivite ocaziilor - altfel, poate parea neserioasa si de calitate indoielnica.

Daca crezi ca te incadrezi in acest stil, sursele tale de inspiratie pot fi Elizabeth Taylor, Selma Hayek, Catherine Zeta-Jones, Jennifer Lopez, Sophia Loren, Halle Berry, Jane Seymour.

Fermecatorul stil Ingenue, desi asemanator celui Romantic, descrie femeile delicate, desprinse parca din filmele anilor '20. Femeia Ingenue este un portret inocent si tineresc al feminitatii. Nu este o femeie sexy si senzuala, ci mai curand naiva, copilaroasa si feminina. Cand intra intr-o incapere, aduce un aer de prospetime. Este un stil foarte teatral, din care s-a nascut vintage chic-ul.

Profilul stilului Ingenue:

Silueta este mica de statura, feminina, delicata; are obrajii si barbia rotunde, osatura delicata, ochi mari, culori deschise;
Parul este usor ondulat, daca este lung are volum. Daca este scurt, i se potrivesc tunsorile cu finisari neregulate;
Ii plac volanele, dantela, rochiile feminine, stiluri vechi (anii '20, stil victorian, vintage, retro), in general haine simple in tesaturi feminine;
Tesaturile preferate sunt subtiri, moi: angora, casmir, matase, bumbac, in, tricoturi sau croseturi, organza, sifon, tul. Poate purta imprimeuri geometrice sau florale, de marime mica sau medie;
Accesoriile sunt delicate, dar cu multe detalii. Pentru seara prefera bijuteriile in stil vintage.

Audrey Tatou, Natalie Portman, Cate Blanchett, Chloe Sevigny si Goldie Hawn sunt cateva dintre femeile care intruchipeaza acest stil.

Femeia care adopta stilul Gamine (baietesc) este tanara (fie ca varsta, fie ca suflet), plina de energie si vitalitate. Personalitatea Gamine este cea mai prost inteleasa dintre toate. Multe dintre aceste femei si-ar dori sa aiba un alt fel de personalitate. Femeile Gamine sunt micute, dar le este greu sa isi accepte statura mica si formele delicate, nu le place sa fie numite "dragute" si totusi sunt adorabile! Le place distractia si deseori sunt sufletul petrecerilor. Z veltele frantuzoaice, cu tricouri marinaresti, esarfe aruncate in jurul gatului si basti aruncate strengareste pe o spranceana sunt o descriere fidela a acestui stil.

Profilul stilului Gamine:

Mica de statura, cu o silueta delicata sau medie, structura osoasa angulara. Daca se ingrasa, poate parea bondoaca;
Fata are trasaturi angulare, daca este o persoana slaba. Obrajii si barbia sunt mici, nasul carn, pistrui eventual - are o infatisare copilaroasa, plina de energie;
Parul este tuns scurt, baieteste; breton drept sau asimetric, cu carare pe o parte;
Imbracamintea are linii drepte, hainele au o alura chic, tinereasca, cu multe cusaturi in contrast, impletituri sau aplicatii (margele, paiete etc). Detaliile sunt frapante;
Prefera tesaturile colorate, indraznete, moderne; se imbraca multicolor sau in constraste de alb-negru, totul trebuie sa fie bine definit ca forma. Matasurile dense, orientale, lana, bumbacul apretat sunt cateva dintre aceste texturi. Pentru seara poate imbraca haine cu decolteuri drepte, tivuri asimetrice, margini in unghiuri drepte. Imprimeurile sunt colorate, animate, contemporane;
Accesoriile sunt mici, geometrice, colorate, copilaresti. Bijuteriile preferate au forme asimetrice, geometrice, nu rotunde. I se potrivesc modelele contemporane si foarte moderne;
Sunt persoane pline de energie, ambitie si vitalitate; sunt dinamice si au o personalitate fermecatoare. Copilul din interior le ajuta sa vada viata intr-o lumina optimista.

Pentru a intelege stilul Gamine, observa tinutele lui Audrey Hepburn, Diane Keaton, Anne Heche, Winona Ryder si Sally Fields.

Am luat chestiile aste de aici: http://www.121.ro/content/article_print.php3?article_id=3058&page_nr=5

Sper sa iti fi fost de ajutor :*:*:*:*:*

| FataDinVecini a răspuns:

Depinde de cum te caracteizezi dar cred ca nu ai nevoie neaparat de un stil poarta haine de toate flurile dar esun site www.stil.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce stii despre vestimetatie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de stilul pe care il admiri si pe care l`ai incerca si stilul emo e ceva fain nu e neaparat bizar si ciudat si noi suntem ca voi dar ne consideraty voi altfel noi ne consideram la fel ca si ceilalti chiar daca ne imbracam diferit si avem tot felul de tunsori!