| cristydts a întrebat:

Vreau sa cresc in inaltime, insa deja am depasit inaltimea tatalui cu 4 cm, am 180cm. Este vreo sansa sa mai ma inalt tinand cont ca fac si sala, insa am grija cu ce greutati fac si evit presa.

Răspuns Câştigător
| Gstefan a răspuns:

Pana la varsta de 19-20 de ani o sa m-ai cresti. Cresterea nu se opreste la doar 17 ani, asa ca nu iti fa griji in legatura cu asta. Iar presa nu taseaza coloana pentru ca nu e pozitie de geno ca toata greutatea sa fie pe zona lombara. Presiunea de la presa nu se simte aproape deloc deoarece tu stai cu spatele rezemat pe spatar. Daca nu ridici bazinul cand executi repetarile atunci nu trebuie sa iti faci griji.

5 răspunsuri:
| biBii07 a răspuns:

Eu am auzit ca sala opreste de fapt cresterea in inaltime daca nu ai o alimentatie corespunzatoare si nu te odihnesti. Hm, nu stiu, eu zic sa te apuci de baschet.

| Gstefan a răspuns:

Nu exista nici un exercitiu facut intr-o sala de culturism care sa stagneze crestere in inaltime, fie el geno/presa.

De ce nu precizezi cati ani ai sa stim daca ai trecut de pubertare?
Iar baschetul nu ajuta in nici un fel cresterea in inaltime, nu m-ai tot vorbiti aberatii. Totul consta in planul tau genetic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa baschet sau handbal happy

| cristydts explică:

Inaltimea ideala ar fi 185-187 cm

| cristydts explică:

in octombrie fac 17