| Claudiuk1 a întrebat:

As avea o intrebare care de catva timp imi pune serioase semne de inrebare.
Cu toti stim ca practicarea unui sport, aduce beneficii asupra sanatatii, precum si avantaje care se observa in inaltime corporala. Am un corp atletic, bine dezolvat 73kg/1.78m, pe 1feb urmand sa fac 16 ani. Bun, intrebarea este in felul urmator:
Cam in cat timp as putea sa termin de crescut, si daca este posibil sa ajung la inaltimea dorita (1.85m), avand in vedere ca. Tatal meu, are o inaltime de 1.82/1.83m. Bunicii din partea tatalui (175 bunicu/ 152 bunica, deci tatal a depasit cu mult media lor). Pe linia materna a tatalui, toti cei de sex masculin au depasit 1.75/1.80.
Dar aici din nou, imi pun o noua intrebare. Desi am ajuns la 16 ani, nu am avut niciodata parte de o crestere exploziva, adica sa cresc 5-6-7-8 cm in 1-2-3 luni.
Colegul meu de banca, are aproximativ 1.84m, dar ce am observat. IN sezut, amandoi suntem exact la aceeiasi inaltime, deci trunchiul are acceiasi inaltime la ambii. Problema este ca el are picioarele mai lungi, cu 5-6 cm(tibia este observabil mai lunga ca a mea). Nu practica niciun fel de sport, este genul shaormahouse, KFC, Mc, nu se abine de la nimic, este si mai plinut, si totusi este mai inalt ca mine. Cam ce este de facut, avand in vedere ca: In timpul scolii ma culc la ora 11:30-12:00, ma trezesc cam pe la 09:30 dimineata.
Nu beau, nu fumez, nu fac parte dintr-un cerc vicios in care se fumeaza, deci nu inhalez niciun fel de fum de tigare. De pe clasa I-a, am facut innot pana pe a 4. a, apoi karate, aikido, putin box.
Evit sa ridic greutati mari, care mi-ar putea tasa coloana. Exercitii pentru mentinere flotari 50 repetitii 2x pe zi, gantere de 8kg( cu care fac numai in sezut, in pat) + un program de abdomene ( aproximativ 80 de abdomene, cu diferite tehnici). Programul in urmez cu strictete, timp de jumatete de ora Dimineata, Jumatate seara.
Sper ca ma puteti lamurii si pe mine, Multumesc frumos. Si sper ca nu v-am plictisit

Răspuns Câştigător
| ioanaisfetcu a răspuns:

Sportul, indiferent pe care-l practici, face bine sanatatii si cresterii! Asa ca fa sport cat mai mult. Tine minte "mens sana in corpore sano!".