| IceCreamDoll a întrebat:

Vreau sa cumpar un produs, iar cel care vinde mi-a cerut un avans-mai mult de jumatate din suma totala pe care trebuie sa i-o platesc. Nu e cam mult? Si totodata vreau sa stiu cum sa fac sa nu-mi iau teapa de la persoana respectiva, adica eu sa-i dau avansul si sa nu-mi dea produsul. Multumesc anticipat, funda pentru cel mai clar raspuns.

4 răspunsuri:
| Alexxxxx1 a răspuns:

Bun dar ai uitat sa specifici ceva: aceasta tranzactie cu acest produs cum se va face? Adica va avea loc prin posta? prin curier? fata in fata?

| IceCreamDoll explică (pentru Alexxxxx1):

Va avea loc fata in fata.

| Alexxxxx1 a răspuns (pentru IceCreamDoll):

Pai atunci nu inteleg ce isi doreste acea persoana. Va intalniti intr-o zi anume, intr-un loc anume(eu fac tranzactii de genu mereu ori in parcuri-pizzerii), si ii dai toti banii pe loc, el iti da produsul... Tu ii dai avans si dupa ramai cu ochii in soare!
Deci mi-a povestit un prieten, ca odata fratele lui a cumparat un telefon, si tot asa sau inteles ca da plata cu avans. Fratele prietenului meu a platit 340 de lei in avans si urma peste o saptamana sa primeasca telefonul, da, no primit nici telefon nici banii...
Dupa prietenumeu so inteles cu cu acea persoana ca cumpara un telefon de la el, i-a dat avans 100 de lei ca si garantie ca sa probreze telefonul 4 zile... Si nu eu mai dat niciun ban dupa. Deci 2 pacaleli cu aceleasi persoane din cauza avansului.
Ii dai toti banii pe loc si el iti da produsul, atat.
Zic eu happy

| Alexxxxx1 a răspuns (pentru Alexxxxx1):

In ultima fraza este corect: Si nu ia mai dat niciun ban dupa.
Scz de greseala happy