| Robertdaumagie a întrebat:

Vreau sa invat engleza dat mi-e greu va rog ma puteti ajuta cu niste sfaturi pozitive?

Răspuns Câştigător
| Ella6 a răspuns:

Buna! engleza e usoara, dar iti vei da seama abia dupa ce o vei deslusi. Eu te sfatuiesc sa incepi cu gramatica, cauti pe net ori cauti sa iti achizitionezi carti care sa te ajute la pasul asta.
Dupa ce descurci tu toata gramatica si esti sigura c-o stii bine de tot, te apuci de vocabular si incepi sa inveti cum se spune la lucrurile din jurul tau. Incepe cu lucrurile simple, cu rudele tale, cum ii numesti pe fiecare in engleza. Mai apoi treci la animale si obiecte.
In perioada cand eu invatam engleza, cum ma ridicam din pat, incepeam sa numesc in engleza fiecare obiect care-mi iesea in cale. Vedeam masa, o numeam in engleza si daca nu-mi aminteam, cautam repede pe translate si ma asiguram ca-mi ramane in cap.
Orice vedeam in jur, incercam sa-mi amintesc la cum i se spune in engleza.
Faceam multe chestii care sa ma ajute, vorbeam si singura. Ma uitam pe pereti si incepeam sa vorbesc eu cu mine, despre orice si o faceam in engleza.
Apoi am facut un alt pas, am pus la filme in loc de subtitrare in romana, subtirare in engleza, si usor usor am scos subtitrarea complet si incercam sa inteleg. Si chiar daca nu intelegeam tot, incercam sa pun cap la cap ce cuvinte stiam.
Crede-ma, cea mai mare sansa sa stii engleza e sa tocesti un pic la inceput si mai apoi sa incerci sa vorbesti cat mai des in engleza, chiar daca cu tine insuti.
Eu acum locuiesc in Anglia si sunt nevoita sa vorbesc mereu engleza si sunt chiar mai buna acum decat eram inainte. Cu cat te imprietenesti mai mult cu limba, cu atat o sa fie mai rapid procesul de invatare. Good luck!

| Robertdaumagie explică (pentru Ella6):

Multumesc mult pentru sfat.

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Hai ca poti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Just do it! happy