| Aleeeeeeee a întrebat:

Vreau sa invat engleza! Ma simt foarte prost la orele de engleza, pentru ca eu nu inteleg tot ce ne spune profesorul iar aproape toti ceilalti stiu. In clasele V-VIII nu prea am facut iar acum nu stiu... crying. Iau meditatii dar nu-mi sunt de ajuns. Stiti vreun site sau o modalitate de a invata engelza? Multumesc! :*:* Ofer fundita, voturi, ce vreti voi :*.

2 răspunsuri:
| nirvanacartof a răspuns:

Pai daca nu te ajuta meditatiile incearca sa iti schimbi prof. Poate ca nu are o metoda perfecta de a preda.
Incerca atunci cand te culci, sa dai la un film in engleza.
Stai si asculti.
Daca nu merge...Incearca sa citesti White Fang in engleza, pe asta l-am facut eu in clasa V-a.
Mult succes!

| Liviu_2019 a răspuns:

Daca faci meditatii o sa te ajute in timp, asa eram si eu la facultate si chiar asa ca tine ma simteam foarte nasol ca eu nu prea stiam engleza si ceilalti stiau foarte bine. Dar am inceput sa ma uit la filme cu subtitrari in limba engleza, mai faceam/fac acasa engleza singur. Site-ul de pronuntie google translate are o optiune apesi pe ea si iti pronunta cuvantul in engleza sau mai e unu ivona.com tot asa de pronuntie. Fa compuneri pe diverse teme ca sa ajungi sa te exprimi la usor. Poti vb chiar singura pe diverse teme, vacanta, mic dejun, evenimente, etc. Citeste in fiecare zi sau foarte des site-uri in limba engleza din diverse domenii ce te pasioneaza, moda, shopping presa online, etc etc. Iar pentru timpuri ( Present Perfect, Continuu, etc) uite site-ul asta http://www.ego4u.com/. E foarte bun. Eu unu asa am fc si sa stii ca m-am miscat putin cum se spune. Dar trebuie sa ai rabdare. Daca zici ca faci si meditatii o sa stii dar cu timpul. Dar trebuie si tu sa te tii, ca asa fara nu se poate sa ajungi sa vb engleza calumea. Daca te mai pot ajuta cu diverse inf sa imi spui.