| Aenoenienanonim a întrebat:

Vreau sa ma apuc sa cant Rapp, Si vreau daca stiti, sa imi recomandati si mie un microfon anume, un program cu care sa inregistrez, si daca puteti sa imi explicati si mie cum se foloseste un microfon va rog!

Răspuns Câştigător
| Alexzadon a răspuns:

Mixer:

Behringer cu cate canale te tine bugetul (dar sa-l folosesti doar pentru monitorizare, nu si ca sa treci sunetul prin el pentru inregistrare). De exemplu, Eurorack UB1222FX-Pro, care e o combinatie destul de buna de canale de intrare/bus-uri cu un pret decent.

Microfon:

Da mai multe detalii la ce il conectezi (camera cu Phantom Power sau nu, etc.), ca recomandare generala Sennheiser MD46, un E-V, ceva de genul, pentru microfonul de interviuri.

Iti recomand sa te dotezi si cu un microfon de studio condenser serios, e. g. Studio Projects C1/C3, pentru ca microfonul de interviuri de mai sus nu e potrivit pentru inregistrarea de voiceover-uri profesionale.

Placa de sunet:

M-Audio 1010LT daca vrei o placa de sunet interna sau M-Audio Firewire 1814 daca preferi o interfata externa (Firewire, evident). A doua varianta e semnificativ mai scumpa, dar si mai flexibila, pentru ca are si phantom power/preamp de mic destul de OK (desi, fie vorba intre noi, tot unul dedicat e mai bun).

Software:

Software-ul de editare/mixaj muzica e diferit de cel de editare voce care e diferit de cel de mixaj de sunet pentru video/film. Pentru muzica, iti recomand Cubase SX 3 (dar depinde si ce fel de muzica), pentru voce/mixaj iti recomand o combinatie Sound Forge + Vegas sau alternativ, doar Wavelab 5. 0 (totusi Vegas e mai prietenos cand e vorba de mix-uri multitrack).

Nu uita de monitoare de studio si de amenajari acustice pentru incaperea in care vrei sa inregistrezi si sa mixezi.

Salutari, Alex sau in cazul care vrei decat un microfon microfon akg fara fir wireless si program nuendo pe calculatorwinking succes funda

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi plece sa cant la vioara. Ma numesc Rebeca