| PetronelaBurlacu a întrebat:

Vreau sa ma duc la un liceu cu profil stiinte sociale. cam in ce consta. funda

3 răspunsuri:
| adriana_3818 a răspuns:

Buna! eu sunt la acest profil.Materiile de baza sunt:istoria,logica,filosofia,psihologie,economie.dai teza din istorie, romana, engleza si filosofie.si daca te ajuta,anul acesta se da bacul din ISTORIE,ROMANA,ENGLEZA,o materile la alegere dintre sadgeografie,logica,filosofie,psihologie, economie) si COMPETENTE DIGITALE. in mare, este un profil lejer.mai ales daca te feresti de chimie,fizica, biologie, matematicahappy bafta!

| anasiatat a răspuns:

Eu sunt la Gheorghe Lazar stiinte sociale, nu e stresant si nici usor, dar bineinteles aici depinde de profesori, dai teza la romana, engleza, geografie sau istorie (ai de ales) si plus materia de profil. in clasa a 9 a materia de profil e logica, la restul nu mai stiu happy in orice caz, e un profil foarte bun, e mai lejer decat mate-info sau filo.

| matacheiuly a răspuns:

Eu sunt clasa a 8a si vreau de asemenea sa intru la profil de stiinte sociale.La SS (stiinte sociale) se pune accentul pe romana,limbi straine,istorie,geogra (adica fara mate, fizica, chimie multa). Tezele sunt:in a 9a teza la Logica (destul de usor), In clasa X - a o sa dai teza la Psihologie, in clasa XI-a o sa dai teza la Economie.BAC-ul:La stiinte sociale dai la:
-limba romana oral si scris;
-la proba B o limba moderna oral;
-la proba D Geografie (clasa a XII-a) sau Istorie;
-la proba E Istorie sau Geografie, Logică şi argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie;
-la proba F o limbă modernă scris(alta decât cea susţinută la proba B ), Matematică, Chimie, Biologie (probă scrisă), Educaţie fizică (probă practică);.Cam atat stiu. Sper ca ti-a fost de folos.