| Kiddu_7040 a întrebat:

Vreau sa morcrying m-am saturat de viata asta mereu suparat mereu trist ranit mintit umulit tradat de toti fara nici un prieten adevarat cu o familie care imi face scandal si nu ma intelegecrying cu o fata pe care o iubesc enorm dar ei nu ii pasacrying toti ma lovesc ranesc numai suport asacrying nu pot sa zambesc si sa fiu fericit iarcryingbroken heart viata mea nare rost nu stiu de ce m-am nascutsad care poate sa imi dea vr-un sfat?:X:*sad app am 15 ani sad dar sunt satul de viatacrying

12 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Toti suntem la fel. Tu macar ai noroc. Ai prieteni pe TPU. Pa!

| Brunetica a răspuns:

Dragul meu toata lumea trece prin ce treci tu,dar uni nu au curajul asa cum ai avut tu sa ne dezvaluiesti si la noi prin ce treci tu chiar daca la varsta pe care o ai nu ar trebui sa treci prin asa ceva,vreau sa zic ca si eu am trecut prin asa ceva, ma gandeam de multe ori la ce mai traiesc pe lumea asta. Dar m-am linistit si m-am gandit ca daca Dumnezeu mi-a dat viata eu nu am de ce sa mi-o iau. Te rog gandeste si tu asa cum am gandit si eu si ai sa vezi ca am dreptate! Parinti asa sunt cu copii lor dar sa stii ca tot parinti ne iubeste foarte mult, mai au si ei probleme asa ca intelegei. Daca fata pe care o iubesti nu o intereseaza ca tu treci print-o perioada grea las-o dragul meu ca sunt foarte multe fete de treaba si o sa ai si tu parte de una!
Eu sper ca te-am ajutat!

| brunetteee a răspuns:

Hei. te inteleg perfect, acum jumatate de an am trecut exact prin toate chestiile mentionate de tine, pur si simplu viata mea numai avea nici un rost si vroiam sa scap de ea.
fii rabdator, asteapta putin, fiecare om are momente proaste in viata fie de lunga sau de scurta durata.
ai sa vezi ca in timp totul o sa se schimbe, si vei realiza ca ai fi facut o greseala dorindu-ti sa scapi de viata.
stiu exact de spun, si eu am trecut prin multe care poate putine pers. au trecut prin atatea la varsta care o am (15) tot rau incepand de la 14winking.
Ai sa vezi ca totul o sa se schimbe in bine.
Sa-ti iasa din cap gandu asta prost de a murii.
Te pup si ai multa grija de tine, ca ai o viata inainte.

| brunetteee a răspuns:

Qweell : a te face emo nu este o solutie straight face

| Angiutssa a răspuns:

Ce-ai,tata? Ai doar 15 ani, viata ar trebui sa fie roz.Esti prea negativist, incearca sa vezi partea plina a paharului.Pentru fete ai timp, fetele vin si trec.Cine stie, poate peste mai mult sau mai putin timp se va face coada in spatele tau.Nu-i motiv de ingrijorare, toti adolescentii au iubiri neimpartasite, dar majoritatea nu se gandesc la sinucidere.Si din acea majoritate trebuie sa faci si tu parte.De asemenea, se intampla sa te mai certi cu familia.Trebuie sa inveti sa fii mai intelegator, sa le demonstrezi tuturor ca nu trebuie sa se certe cu tine.In legatura cu prietenii adevarati, toate vin la timpul lor. Poate maine sau poate peste un an, un prieten adevarat se va arata.Iti garantez ca asta se va intampla cand te astepti mai putin.
Hai sanatate!

| Qweell a răspuns:

Io am 12 si is tot asa happy Solutia... Fa-te Emo

| aGviLa a răspuns:

Viata, e un lucru bun care il primesti de la Dumnezeu, Moarte nimeni nu o vrea decat atunci cand ii vine randul, Sinuciderea poate provoca multa durere, poate nu iti dai seama esti tanar, dar dineva tot te iubeste. Cum ai zis si u, prietenei tale nu ii pasa, incearca sa gasesti alta solutie. Daca vrei putem sa vorbim pe mess hares_zuza, dar sa imi zici de unde ai id'ul ca acctionez pe multe situri si mno...Singurul sfat care til pot da acum e Sa te gandesti bine inainte sa faci un lucru regretabil! Pace!

| BeluThomas a răspuns:

Vrei sa ai rezultate? Roaga-te! Plangi! Roaga-te! Plangi! iar cand te opresti din plans,continua sa te rogi si vezi-ti de viata ta ca roata se intoarce intodeauna (crede-ma,DECI crede-ma!) cand nu te vei astepta te vei simti mult mai bine.
Nu te duce la un psiholog,e o prostie, o sa te puna sa faci ceva anume (nu stiu ce sa zic, nu am fost).
Deci fratele meu, orice ai face renunta la gandu de sinucis sau ceva de genu.e un gand foarte rau.nu te inrai.momentele astea te vor face un adevarat barbat! Vei vedea.viata merge inainte! Toate cele bune!

| SaDaNgEl_1368 a răspuns:

Si eu gandeam la fel la 15 ani, acum am 17 si mai gandesc si eu la fel ca tine in anumite privinte dar asta nu inseamna ca vreau sa mor.in cea ce o priveste pe fata care nu tine la tine eu cred ca nu te merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit, aceasta varsta(a adolescentei)este una pe cat de frumoasa, pe atat de grea.Majoritatea adolescentilor vad numai partile rele ale lucrurilor si trec extrem de usor peste partile bune ale acestora.Aceasta gandire negativa se va schimba odata cu trecerea timpului.Peste cativa ani este foarte posibil sa nu-ti mai intelegi aceste reactii din prezent.
Certurile cu parintii sunt cat se poate de normale in aceasta perioada, existand acel conflict dintre generatii.Adolescentii din zilele noastre vad altfel lucrurile decat le vedeau parintii lor la varsta adolescentei.
Incearca sa-ti intelegi parintii,iar in cazul in care observatiile facute de ei sunt motivate,incearca sa tii cont pe cat de mult posibil de ceea ce-ti spun si vei avea doar de castigat(chiar daca acum nu ti se pare asa, mai tarziu iti poate parea rau ca nu le-ai urmat intocmai sfaturile).In cazul in care se mai iau de tine din cauza proastei dispozitii(se mai intampla si astfel de lucruri; datorita problemelor/stresului acumulat peste zi pot fi mai reci si mai impulsivi), incearca sa eviti pe cat posibil cearta si discutiile.De asemenea,nu te inchide in tine. Spune-le orice problema ai, spune-le ce ai pe suflet, cere-le ajutorul/sfaturi.Astfel te vor intelege mai bine si vei preveni aparitia altor certuri si discutii pe aceasta tema.In plus, ei te vor ajuta sa treci mai usor peste problemele tale si te vor face sa te simti mult mai bine, chiar atunci cand nu te astepti.Mult succes si numai bine.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Acum...la 22 de ani esti fericit? = ))

| alinaa a răspuns:

Sincer...mergi la un pshihologhee hee.nu imi bat joc sau ceva'n genu oh go on, dar in momentele astea numa un psiholog te poate ajuta. Funda?batting eyelashes