| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa plec cu prietenul meu de acasa! Am 15 ani jumate iar prietenul meu 19. parintii mei sunt impotriva noastra (eu sunt romanca iar el e rrom) noi ne iubim foarte mult. El mi-a promis ca ma i-a de nevasta si mi-am dat seama ca ma iubeste pentru ca nu e ca ceilalti baieti el vrea de la mine o familie si un bebe :X a zis ca ma asteapta oricat vreau eu. daca vreau sa imi termin scoala, liceul etc(sunt in clasa a-8a), ca face orice pentru mine si nu mi-a propus sa facem sex pentru ca stie ca sunt virgina. Stiu ca sunt la o varsta frageda dar cheiar il lubesc va rog sa ma ajutati, sa imi dati un sfat eu nu ma mai inteleg cu ai mei pentru ca nu ma mai lasa sa ies decat la scoala, mi-au luat telefonul, tot,... iar eu vreau sa fiu cu el.(El ma poate tine la el acasa deoarece ai lui sunt de acord si a cumparat un apartament pentru viitoarea lui nevasta)

Răspuns Câştigător
| lightmyfire a răspuns:

Buna.Persoana de sub mine"Nu" crezi ca rezolvi ceva daca scrii"ESTI O CAUZA PIERDUTA" fata asta are nevoie de niste sfaturi daca nu nu ar mai fi scris atatea randuri nu? Nu poate vb cu parintii are nevoie de sfaturi OMULE! SFATURI! si ce ai scris tu nu e un sfat.In fine.Deci draga mea, inima ta iti spune sa te duci pentru ca il iubesti si tu nu vrei pentru ca stii ca asta ar insemna sa pleci de langa parinti etc...hm.Stii prea bine ca raspunsul oricarei persoane ar fi sa nu pleci pentru ca 1.Esti minora 2.Nu poti sa bagi mana in foc pentru sentimentele respectivului ca nu stii daca chiar sunt adevarate cum el iti marturiseste si de aceea 3.Nu are rost sa faci pasul asta acum,trebuie sa gandesti "la rece".Ai grija de tine si cere sfatul unei pers mai mari,eu stiu cum e sa patesti ce ai zis tu... se mai intampla,dar NICIODATA SA NU-TI DESCONSIDERI PARINTII pentru ca daca nu i-ai avea tare greu ti-ar fi.Ia stai si gandeste-te la ce-ti scriu eu acum,daca tu ai avea un copil si el ar umbla cu alte pers nu foarte bune, de la care tu nu prea ai avea ce invata si care te-ar indruma spre rau si mai ales sa vrea copilul tau sa plece de acasa si tu sa te intorci de la servici si sa vezi ca persoana careia i-ai dat viata nu mai este, ia zi-mi? cum te-ai simti? Gandeste-te bine si ia o decizie corecta.Nu fa vreo greseala ca sa o urasti mai tarziu! Sper ca ti-am fost de ajutor.Ai grija de tine, de sanatatea si de corpul tau, NIMENI NU MERITA SACRIFICIUL NOSTRU.O zi minunata.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna miha! Ce ne-ai zis noua, ai putea sa le zici si parintilor tai, ei au impresia ca si noi ceilalti ce-i drept ca rromi sunt niste animalehappy si nici decum niste oameni ca toti ceilalti. Este adevarat, uneori se poarta cam urat. adica sar la bataie si etc. Probabil, ei au impresia [parintii tai] ca este ca ei, nu au nicidecum ideea ca el ar putea fi altfel. Iar tu, daca chiar il iubesti, trebuie sa faci tot posibilul pentru a-i convinge ca nu au dreptate. Invita-l pe la tine pe acasa, ca sa il poata cunoaste si parintii tai, sunt sigura ca odata ce il vor cunoaste, si vor descoperi ca nu e ca ceilalti rromi, si ca te iubeste cu adevarat, si tu pe el sunt sigura ca il vor placeahappy. Dar nu rezuma la o singura vizita, cu cat mai multe, cu atat de vor cunoaste mai bine si cu timpul se vor intelege mai bine. Incearca, nu se stie, poate da roadehappy. Succes si o zi frumoasa! kiss

| andreeutzaa a răspuns:

Pai e frumos ca tine la tine dar ai doar 15 ani.La varsta asta uita de casatorie, copiii si altele.Tu cu el trebuie sa ai o relatie pentru varsta ta.La 20 de ani ce vrei sa faci? in loc sa te distrezi si sa iti traiesti varsta asta frumoasa stai in bucatarie dupa oale la gatit? Gandeste-te bine! O fata trebuie sa se casatoreasca cand are o situatie financiara indipendenta de sotul ei.Si asta crede-ma nu o sa vina decat pe 35 de ani cam asa.Eu cred ca asta e varsta cea mai potrivita pentru casatorie si copii.La 35 de ani nu esti deloc batrana dar in tara nah, avem o mentalitate de kaka.Trebuie sa fie dialog intre tine si parintii. Vorbeste cu ei despre asta in asa fel incat sa iti traiesti relatia asta acasa, cuminte la casa ta pentru ca daca tine la tine aveti voi timp sa va casatoriti ect!

| PeAfara a răspuns:

Helloooooooo! Te simti bine?! Revino cu picioarele pe pamant.Sa nu faci prostia asta! Cum ai spus si tu, esti la o varsta frageda, nu stii ce e bine pentru tine si ce da.Asculta-ti parintii, si renunta la asa zisul '' iubit ''. Il vei uita.
PS: Ai grija ce faci si cu cine umbli.
Succes.

| Rëndark a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa nu fugi! Mai asteapta...sa cresti happy

| Nu a răspuns:

Esti o cauza pierduta.

| Secret_9808 a răspuns:

Deci...este foarte frumos din partea iubitului tau ca are rabdare cu tine, te asteapta si e si mai bine ca parintii lui tin asa de mult la tine.in legatura cu parintii tai trebuie sa-i intelegi si pe ei.Sunt ingrijorati ca o sa pleci si nu stiu ce ti se intampla.Asta inseamna ca te iubesc mult de tot si-ti vor numai binele.Trebuie sa fi fericita ca te iubesc asa de multe persoane.In legatura cu plecatul de acasa...este numai si numai alegerea ta :*Sper sa-ti fie foarte bine >; d