| LCD a întrebat:

Vreau sa stiu ce beneficii ai de la inot.Am facut inot timp de 4 ani.mai demult. Parintii vor sa ma duc iar, o ora pe zi.6 zile pe saptamana. O sa cresc in inaltime. Si nu vreau! am 1.75 e destul. Le tot explic ca mai bine ma duc la fitness. Ei zic ca nu o sa mai cresc.nu stiu ce.ca nu fac de performanta.Eu vreau sa arat bine, nu sa am corp de sportiva raised eyebrows cu spate mare...etc...sfaturi big grin

Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Inotul iti modeleaza corpul, arde caloriile, iti tonifica musculatura, te relaxeaza, este foarte bun pentru sanatatea.Parerea mea este sa-ti asculti parintii, o ora pe zi nu este mult si de fapt te relalaxezi.

5 răspunsuri:
| dada a răspuns:

Pentru o fata mii se pare destul de bine 1. 75

| DrViorel a răspuns:

Sfatul meu e sa te ti de inot, dar nu te duci din obligatie, ci o iei ca pe o expansiune a nervilor tai, ca o recreere, inoti frumos, incet nu tragi tare, inoti incet te relaxezi, te misti ca in reluare, sa ai senzatia ca zbori, ca toate problemele tale din jur dispar, PLus ca inotul este un foarte buna arzator al caloriilor, reda optimismul, stimuleaza circulatia sangelui bine in organis, ajuta la prevenirea infarctului etc., are multe beneficii, eu iti propuns a continui sa mergi, acum este alegerea ta... Sanatate si o zi buna iti doresc!

| Mefisto23 a răspuns:

"Corpul de sportiva" se obtine prin program sustinut de inot, prin anumite diete, asa ca stai linistita. Inotul "de placere" ca sa spun asa, nu iti poate aduce decat beneficii - pentru circulatie, respiratie, musculatura care poate nu a fost indeajuns exploatata, chiar si pentru silueta. Plus ca e o metoda foarte buna de relaxare. E o alegere mai buna decat fitnessul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu daca as fi in locul tau, as da orice ca mama sa ma trimita la inothee hee...

dar acum sa acordam atentie problemei tale. eu zic sa continui sa te duci, o ora pe zi nu influenteaza asa mult, ci din contra, ajuta la sanatate. sa stii ca inotatorii de performanta, dupa ce se lasa de sport, se ingrasa considerabil. ia exemplul dianei mocanu. dar nu cred ca este si cazul tau, o ora pe zi nu poate avea efecte atat de... drastice, sa zic.

si daca vrei sa arati bine, cu forme frumoase, eu iti recomand sa te duci la aerobic :X. este genial si depui mult efort, tonifiezi muschii, dar tot vei fi feminina happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai omule tu vrei beneficii? Tu la asta te gindesti cind te apuci de sport? Lasa-te mai de toate sporturile pentru ca, dupa cum gindesti, n-ai sa ajungi niciodata la performanta, adica acolo unde abia se intrezaresc cele mai mici beneficii banesti.