| ChristinaLVU a întrebat:

Vreau si eu legende de groaza! Inafara de Bloody Mary big grin

Fundaaaaaaaa

Răspuns Câştigător
| Imagirlhi a răspuns:

1. Vaduva si puiul

Aflata cu vaca la pascut, o vaduva din satul Vitele, a adormit cu gura cascata, intr-o capita de fan. Nu mica i-a fost mirarea cand la trezire a simtit ceva rece in stomac, care dupa ce ca era rece se mai si misca. Femeia s-a dus acasa, a baut un ceai de galbenele si s-a culcat. Timpul trecea si burta femeii crestea, uimind toti satenii, care stiau ca ea nu are barbat, deci n-avea cum sa ramana grea. Ingrijorata nevoie mare, femeia s-a dus la doftorul satului, care dupa ce a pipait-o indelung pe burta, i-a zis: "Femeie, in burta ta creste un pui de sarpe, du-te acasa si fa cum iti spun". Femeia a mers acasa, a rugat un vecin mai vajnic sa o atarne de picioare in ciresul din fata casei, iar jos sa puna o oala cu lapte cald, imbietor. Zis si facut. Nici 10 minute n-a atarnat femeia in copac, ca sarpele s-a strecurat din gura femeii si s-a napustit asupra oalei cu lapte, insa n-a mai apucat sa-l bea, ca vecinul a scos o toporisca de la brau sa-i taie capul, dar chiar inaintea loviturii fatale sarpele a disparut ca prin farmec.

2. Strigoiul sfant

Intr-un satuc valcean, o familie se pregatea de inmormantarea strabunicii lor, Paraschiva, care se nascuse cu o pielita alba pe cap si ochi albastri spalaciti, asa cum se nasc toti strigoii. Plus ca toata viata strabunica, alintata si Tusha Schiva, avusese o pata alba pe par, semn clar de sfintenie. Familia nu privea cu bunavointa ideea de a inmormanta o strigoaica, fiindu-le teama ca dupa ce va fi ingropata, va veni sa-i bantuie. Pentru a impiedica o eventuala bantuire, toti membrii familiei au cazut de acord sa-i infiga strabunicii un tarus in inima. Au asezat sicriul cu moarta pe masa cu picioare fixate in pamant, aflata in curte, au chemat un vecin mai nesimtitor si l-au rugat sa infiga tarusul in Tusha Schiva, lucru care in scurt timp, cateva minute, s-a si intamplat. Dupa ce au mai bocit pe langa sicriu, membrii familiei cu popa si tzarcovnicul au dat sa ia sicriul de pe masa. Stupoare maxima! Sicriul era de neclintit, moarta nu vroia sa se lase dusa la cimitir. Familia isi facu cruce, popa isi facu cruce, tzarcovnicul mai trase o dusca de tuica si incepu sa dea cu tamaie. Se pare ca Tusha Schiva se facuse foarte grea, la fel ca Sfanta Paraschiva, despre care se spune ca nu poate fi clintita. Se spune ca si in acest moment, sicriul cu Paraschiva sta in curtea din satul valcean, mii de pelerini din toata tara sosind zilnic sa il atinga.

3. Desagii Insirati

O legenda rurala despre comori, care circula in toate satele din Baragan, spune ca in anumite nopti ale anului se arata locurile unde sunt comorile ascunse. Comorile, de obicei ascunse de huni, daci, tatari, rusi, masoni sau haiduci, in general haiduci, pot fi detectate de anumite persoane daca stiu sa descifreze semnele. In noptile cu luna plina, la echinoctii si solstitii sau de Sanziene, cei care se afla in apropierea comorii pot vedea o flacara albastruie tasnind din pamant, care indica locul unde e ascunsa lada cu bani sau obiecte pretioase. Deoarece in aceste nopti duhurile rele circula liber, oamenii au marcat locul cu o cruce si s-au intors a doua zi, cand au dezgropat comoara. Se spune ca cea mai mare comoara, mai multi desagi plini cu bani si inele din aur, legati cu un lant, nu a fost inca descoperita. Singurul care a vazut flacarile albastre care indicau locul comorii, pe data de 4 martie 1977, a disparut in conditii misterioase.

4. Lacasul interzis

Se spune ca femeile care vor sa ajunga la manastirea Frasinei se imbolnavesc subit pe parcursul drumului catre lacasul sfant, unde e interzis cu desavarsire accesul sexelor slabe. Unele femei care au continuat bolnave sa urce dealul pana la manastire, au fost ucise cu sageti, care cadeau de nicaieri, din vazduh. Legenda mai spune ca o femeie s-a deghizat in barbat si a reusit sa pacaleasca sagetile si bolile, blesteme ale calugarilor de mii de ani, care bantuie padurile de langa manastire. Cand a intrat in manastire, calugarilor li s-au rosit ochii, altarul a inceput sa se zgaltaie si in femeie a intrat necuratul. Calugarii au incercat in zadar sa o exorcizeze, insa aceasta nu a mai putut fi salvata. Se spune ca umbla si acum prin padurile din Frasinei suierand si tipand ca o harpie, atacand femeile care incearca sa se apropie de manastire, blestemandu-le sa le creasca par pe piept.

5. Dracul, amagitorul de oameni

Intr-o noapte, numitul Ion al Babei (senior, junioru era copil atunci), venea de la coasa, gandindu-se la ale lui.
La un moment dat, pe Valea cu Nisipu', chiar la rascruce, i-a iesit in cale ceva cu picioare de capra, cu barbison si cu coarne, care l-a ademenit prin niste maracini de pe Drumu' Doamnei, plimbandu-l si plimbandu-l cu orele, pana n-a mai stiut de el si a lesinat de la atat plimbare. Cativa sateni, care veneau de la furat porumb, l-au gasit pe Ion al Babei lesinat langa drum. Se spune ca persoanele care merg pe marginea drumului noaptea trebuie sa tina in buzunare 666 de funii de usturoi, ca sa alunge necuratul. In caz ca nu aveti usturoi, este indicat sa nu priviti pe nimeni in ochi tot drumul, ca sa nu va hipnotizeze Dracul si sa va plimbe toata noaptea, pana la epuizare.
http://www.trombon.ro/lifestyle/cele-mai-infricosatoare-legende-rurale

3. Statuia clownului
"Aveam un prieten care avea o prietena ce obisnuia sa fie bona, in timpul ei liber pentru a-si face banii de buzunar. Clientii care apelau la serviciile ie erau bogati si locuiau, de obicei, in care enorme si la marginea orasului. Ei bine, intr-o astfel de casa a si fost ca sa aiba grija de doi micuti.

Asa ca, dupa cum ii era obiceiul innopta la familia respectiva in casa, numai ca acea locuinta avea foarte multe camere si era plina de obiecte decorative destul de ciudate printre care si statuia urata a unui clovn. Partea enervanta era ca tot timpul avea impresia ca respectivul clovn se uita la ea, chiar daca a incecat sa-l ignore. In cele din urma ea a luat telefonul s-a dus in baie, crezand ca statuia o aude, incercand sa ceara voie angajatorilor ei sa ascunda statuia sau sa o acopere cu o patura.

Reactia lor a fost neasteptata:. Ea a luat copilasii si a fugit.

Aceasta legenda a inspaimantat de-a lungul timpului numeroase bone, care au ajuns sa se teama de casele care au astfel de statui ciudate, asa pentru ca legenda spune ca ei ataca in special bone si copilasii".
2. Cadavrul din pat
Un barbat si o femeie au mers in Las Vegas ca sa-i petreaca luna de miere si s-au cazut intr-o camera a unui hotel obisnuit. Cand au intrat in camera acestia au observat ca miroase ciudat. Asa ca, barbatul s-a dus la receptie si a cerut sa fie mutati in alta camera deoarece miroasea foarte urat. Din pacate, managerul si-a cerut scuze si le-a spus ca nu mai are nicio camera libera, in schimb acesta le-a oferit un pranz din partea hotelului si a spus ca o sa trimita pe cineva sa mai faca inca o data curatenie.

Cand cei doi s-au intors de la masa, camera avea acelasi miros. Au sunat din nou managerul care a incercat sa le gaseasca alta cazare si au mai facut inca o data curatenie, insa de aceasta cu produse mult mai puternice. Din pacate mirosul a ramas, iar camera in alta parte nu au gasit.

In cele din urma, sotul a decis sa caute chiar el sursa mirosului neplacut si a inceput sa se uite prin camera de hotel.In cele din urma cand aa dat salteaua la o parte a gasit cadavrul unei femei. Aceasta este una dintre cele mai inspaimantatoare legende deoarece au existat de-a lungul timpului numeroase povesti asemanatoare, care au aparut si in ziare.

In 1999 a fost raportat un incident asemanator a doi turisti germani, care au spus si ei ca miroase oribil in camera. In cele din urma, ei au ajuns sa doarme langa cadavrul in descompunere a lui Saul Hernandez, care a fost gasit in acelasi loc. Cea mai recenta intamplare asemanatoare a fost raportata in martie, 2010 in Memphis, conform ABC News.

Pe data de 15 martie anchetatorii au fost chemati dupa ce au gasit un cadavru in camera 222 in hotelul Budget Inn. Cadavrul era al unui barbat, Sony Millbrook, care a fost gasit sub pat in interiorul cadrului metalic care sta direct pe podea. Camera 222 a fost inchiriata doar de cinci ori, iar curatenie in ea s-a facut de nenumarate ori de catre personalul hotelului, de la disparitia lui Millbrook. Anchetatorii sustin ca Millbrook pare sa fi fost ucis.

Acesta este adevarul terifiant din spatele legedei metropolitane, ceea ce o face drept una dintre cele mai terifiante deoarece nimeni nu a descoperit pana in momentul de fata cine si de unde sunt acele cadavre care tot apar in camerele de hotel. Daca ti-a fost de ajutor raspunsul te rog sa imi dai o funda!

2 răspunsuri:
| Lari02018 a răspuns:

Contesa Elisabeta

Contesa Elisabeta din Ungaria care a ucis 700 de tinere si care avea sa fie prima criminala in serie.Aceasta intamplare mi-a spus-o si mie mama mea cand eram mica. Persoana care a pomenit de aceasta contesa a uitat sa precizeze de ce ucidea acele fete. Eu stiu pentru ca mi-a spus mama mea si va spun si voua, se pare ca acea contesa a fost informata de niste vrajitoare ca daca vrea sa fie mereu tanara si frumoasa trebuie sa faca baie tot timpul, in sange! Si contesa a ascultat de sfatul acestor vrajitoare si in fiecare saptamana rapea noaptea cate o tanara care era singura pe strada sau din targuri si le inchidea in subsolul casteluilui unde avea un fel de presa in care punea sarmanele fete si doi oameni strangeau acea presa pana iesea si ultima picatura de sange din trupurile gingase ale fetelor. Si apoi sangele care era strans intr-un vas era pus intr-un fel de cada unde contesa se scufunda cu placere razand diablolic la gandul ca avea sa ramana mereu tanara si frumoasa. Atata vreme cat ea facea baie in sange nu imbatranea si de aceea avea nevoie de noi victime si de fiecare data cate o familie ramanea doar cu durerea in suflet. A fost descoperita datorita cadavrelor care fiind foarte multe contesa nu mai avea unde sa le acunda si oameni ei au inceput sa le arunce pe campurile din imprejurimi. Intr-un final a fost prinsa si pentru a suferii si ea nu a fost condamnatata la moarte ci a fost inchisa intr-o cusca de 1 m fara apa si fara mancare.

Vaduva si puiul

Aflata cu vaca la pascut, o vaduva din satul Vitele, a adormit cu gura cascata, intr-o capita de fan. Nu mica i-a fost mirarea cand la trezire a simtit ceva rece in stomac, care dupa ce ca era rece se mai si misca. Femeia s-a dus acasa, a baut un ceai de galbenele si s-a culcat. Timpul trecea si burta femeii crestea, uimind toti satenii, care stiau ca ea nu are barbat, deci n-avea cum sa ramana grea. Ingrijorata nevoie mare, femeia s-a dus la doftorul satului, care dupa ce a pipait-o indelung pe burta, i-a zis: "Femeie, in burta ta creste un pui de sarpe, du-te acasa si fa cum iti spun". Femeia a mers acasa, a rugat un vecin mai vajnic sa o atarne de picioare in ciresul din fata casei, iar jos sa puna o oala cu lapte cald, imbietor. Zis si facut. Nici 10 minute n-a atarnat femeia in copac, ca sarpele s-a strecurat din gura femeii si s-a napustit asupra oalei cu lapte, insa n-a mai apucat sa-l bea, ca vecinul a scos o toporisca de la brau sa-i taie capul, dar chiar inaintea loviturii fatale sarpele a disparut ca prin farmec.

Criminal din Iad

lla si Julie erau colege de camera la internatul la Universitatea unde invatau.
Totul a inceput intr-o vineri cand Ella a decis sa mearga acasa in weekend.
Era seara si ella si-a facut bagajul ajutata de Julie si voia sa plece.
-Sigur vei fi bine? zice Ella.
-Da! Stai linistita!
-Bine.Atunci eu am plecat.Ai grija de tine!
-OK.Stinge lumina. Vreau sa dorm. Sunt foarte obosita!
Ella stinge lumina si iese. In urma ei aude usa incuindu-se.Merge la parcare pentru a-si lua masina si constata ca a uitat cheile si merge sa le ia. dupa ce ajunge si bocaneste trage de usa si, surprinzator, usa era deschisa. Intra si ia cheile fara sa aprinda lumina pentru ca credea ca Julie doarme.
Iese si pleaca.
Luni dimineata se intoarce.Crezand ca Julie nu e acasa intra in dormitor si...Incremeneste. Deasupra patului era Julie spanzurata de picioare cu capul taiat.Capul era pe patul plin cu sange si avea pe fata un zambet infiorator.
Se intoarce si vrea sa puna mana pe telefon sa sune la politie dar vede oglinda pe care era scris cu sange "BINE CA NU AI APRINS BECUL". Atunci lesina.
Este gasita de un pedagog are anunta politia.
Politia nu a reusit sa gaseasca niciun criminal, dar s-a aflat ca Julie facea parte dintr-o secta de spiritisti.

Strigoiul sfant

Intr-un satuc valcean, o familie se pregatea de inmormantarea strabunicii lor, Paraschiva, care se nascuse cu o pielita alba pe cap si ochi albastri spalaciti, asa cum se nasc toti strigoii. Plus ca toata viata strabunica, alintata si Tusha Schiva, avusese o pata alba pe par, semn clar de sfintenie. Familia nu privea cu bunavointa ideea de a inmormanta o strigoaica, fiindu-le teama ca dupa ce va fi ingropata, va veni sa-i bantuie. Pentru a impiedica o eventuala bantuire, toti membrii familiei au cazut de acord sa-i infiga strabunicii un tarus in inima. Au asezat sicriul cu moarta pe masa cu picioare fixate in pamant, aflata in curte, au chemat un vecin mai nesimtitor si l-au rugat sa infiga tarusul in Tusha Schiva, lucru care in scurt timp, cateva minute, s-a si intamplat. Dupa ce au mai bocit pe langa sicriu, membrii familiei cu popa si tzarcovnicul au dat sa ia sicriul de pe masa. Stupoare maxima! Sicriul era de neclintit, moarta nu vroia sa se lase dusa la cimitir. Familia isi facu cruce, popa isi facu cruce, tzarcovnicul mai trase o dusca de tuica si incepu sa dea cu tamaie. Se pare ca Tusha Schiva se facuse foarte grea, la fel ca Sfanta Paraschiva, despre care se spune ca nu poate fi clintita. Se spune ca si in acest moment, sicriul cu Paraschiva sta in curtea din satul valcean, mii de pelerini din toata tara sosind zilnic sa il atinga.

Lacasul interzis

Se spune ca femeile care vor sa ajunga la manastirea Frasinei se imbolnavesc subit pe parcursul drumului catre lacasul sfant, unde e interzis cu desavarsire accesul sexelor slabe. Unele femei care au continuat bolnave sa urce dealul pana la manastire, au fost ucise cu sageti, care cadeau de nicaieri, din vazduh. Legenda mai spune ca o femeie s-a deghizat in barbat si a reusit sa pacaleasca sagetile si bolile, blesteme ale calugarilor de mii de ani, care bantuie padurile de langa manastire. Cand a intrat in manastire, calugarilor li s-au rosit ochii, altarul a inceput sa se zgaltaie si in femeie a intrat necuratul. Calugarii au incercat in zadar sa o exorcizeze, insa aceasta nu a mai putut fi salvata. Se spune ca umbla si acum prin padurile din Frasinei suierand si tipand ca o harpie, atacand femeile care incearca sa se apropie de manastire, blestemandu-le sa le creasca par pe piept.

Funda?puppy dog eyes

| Pheonix123456 a răspuns:

Drag me to hell