| TakeShy a întrebat:

Vreau si eu niste melodii sa ma linisteasca (in engleza sau romana). FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gloomy sunday pe mine ma linisteste dar ma cam baga daca o ascult de 10 ori mai mult in depresie este foarte periculoasa cineva din clasa mea o ascultato toataa ziua si in timp ce a ascultato a vomitato nu glumesc cteste asta

O colega de-a mea, pe cand lucram la unul din ziarele pastorite de Adrian Sarbu, a scris un articol interesant pe tema aceasta.
Iata-l:

----------------------------------------------
Un cantec a devenit celebru datorita asocierii sale cu un numar mare de sinucideri. Insusi compozitorul sau, ungurul Rezsô Seress, si-a pus capat zilelor, aruncandu-se de la etaj, In 1968. Din perioada interbelica, cand a fost compus, "Gloomy Sunday" a fost cantat de zeci de artisti celebri, de la Billie Holliday pana la Bjork.

Hungarian Suicide Song

Din 1933, cand compozitorul ungur Rezsô Seress l-a compus, "Gloomy Sunday" (redenumit asa de americani) a ramas, In continuare, unul dintre cele mai triste cantece din istorie. Succesul sau se datoreaza, In primul rand, reputatiei morbide, izvorate fie dintr-o legenda urbana, fie dintr-o statistica reala. Se vorbeste de peste 100 de morti, sinucigasi. Gloomy Sunday, cunoscut si ca "Hungarian Suicide Song", a fost un hit In Statele Unite ale Americii, In 1941, cantat de inegalabila Billie Holiday. Mai ales dupa ce New York Times Ii facea cea mai mare publicitate, anutand pe prima pagina: "Sute de unguri s-au sinucis influentati de un cantec cunoscut ca ".

Compozitorul s-a sinucis

Cantecul a fost Inregistrat si, la o saptamana dupa ce a ajuns "best seller", Seress i-a dat Intalnire fostei iubite, muza sa. In urmatoarea zi fata s-a sinucis cu otrava, lasand In urma sa o hartie pe care scrisese numele cantecului. A fost Inceputul unor serii de sinucideri, care a culminat cu cea a lui Seress, In 1968. Autorul "Duminicii mohorate" a ales sa-si Incheie socotelile cu viata aruncandu-se de pe o cladire, cand ajunsese la varsta de 70 de ani.

Romeo la 80 de ani

Un cuplu s-a aruncat In Dunare, un barbat si-a zburat creierii Intr-un club de noapte, dupa ce a cerut sa i se cante "Gloomy Sunday", un batran de 80 de ani s-a aruncat de la etajul al saptelea, iar o fata de doar 14 ani s-a Inecat, lasand In urma acelasi semn: versurile morbidei melodii. Sunt doar cateva cazuri care au ajutat la o malefica campanie publicitara. In 1936, Bob Allen si ceilalti membri ai trupei sale Hal Kempf au fost primii muzicieni americani care au Inregistrat "Gloomy Sunday". Dar vocea puternica a lui Billie Hollyday i-a conferit o forta si mai mare cantecului care avea sa faca istorie.

De-a lungul timpului au fost si Incercari de a cenzura cantecul sinucigasilor, dar pentru perioade scurte. BBC nu l-a mai difuzat o perioada, dupa ce un politist a auzit, dintr-un apartament vecin, acordurile triste repetate de mai multe ori. Acesta a gasit In apartament trupul neInsufletit al unei femei care luase o supradoza de barbiturice.

Dupa 60 de ani, "Gloomy Sunday" continua sa fie cantat de artisti ca Bjork sau Sarah Brightman, Sinead O'Connor sau Elvis Costello, pastrandu-si aura misterioasa de cantec al mortii.

--------------------------------------------------------------------------------

"Un cantec nu poate sa determine un om normal sa-si puna capat zilelor. Dar pentru cineva care are o trauma sufleteasca, de multe ori impregnata cu alcool, versurile unei melodii pot sa determine un suicid", Petru Boisteanu, directorul Spitalului Universitar de Psihiatrie "Socola".

--------------------------------------------------------------------------------

Gloomy Sunday (Duminica mohorata)

Duminica e mohorata

orele-mi sunt somnoroase

fantomele dragi cu care traiesc

sunt nenumarate

Albele flori mici

nu te vor trezi niciodata

unde te-au purtat trasurile negre

ale necazurilor

Ingerii nici nu se gandesc

sa se Intoarca la tine

ar fi furiosi daca ar afla

ca mi-a trecut prin cap sa fiu alaturi de tine

Mohorata e duminica

cu fantomele pe care le-am risipit

eu si sufletul meu am hotarat

sa termin cu toate

curand vor aparea candele si

cei care se roaga, pe care eu Ii cunosc

dar sa nu-i lasam sa planga

sa le spunem ca sunt fericit ca plec

moartea nu e un vis

pentru ca prin moarte te mangai pe tine

cu ultima mea suflare

te voi binecuvanta

visez, e doar un vis

ma trezesc si te vad dormind

aici, In adancul inimii mele

draga mea, sper

ca visul meu sa nu te haituiasca niciodata

inima mea Iti spune

ce mult te-am dorit

duminica mohorata.

daca o asculti este foarta trista dar frumoasa si mie imi place dar nu o asculta de nenumarate ori ca nu o mai poti scoate di minte
nu cred in mituri dar si sora mea a vomitat...si pe mine m-a durut toata ziua maseaua

3 răspunsuri:
| InVPent a răspuns:

Nu prea ascult muzica linistita asa ca iti dau doar una pe care am auzit-o la un prieten. Puiu Cazan-Lupul Alb. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A si asculta melodia fara versuri doar cantata la pian e mai frumoasa