| CauseMusicMakesMeFree a întrebat:

Vreau si eu statusuri care sa rimeze... dau funda pentru cele mai multe si cele mai frumoase >:d

Răspuns Câştigător
| AnnePlatt a răspuns:

1.O,tu scumpa bautura,

Ce de mult ma ispitesti,

Cumi curgi tu frumos in gura,

Sufletul sa-mi incalzesti.

2.Ce iubim mai mult pe lume

E sa bem si sa boram

Iar la gura s-avem spume

Si pe jos sa ne taram

3.Berea-i buna cand e rece,

Mai ales cand e degeaba.

Cand o bei tristetea-ti trece.

Stiu baietii cum sta treaba.

4.Langa bere bagam vin.

Negru,alb nu prea conteaza.

Dupa care-i dam cu gin,

Ca e bun si ne tenteaza.

5.Ca sa ne-mbatam toti turta

Dam cu vodca cat cuprinde.

Dai capac si-o ai in burat

Si betia se aprinde.

6.La boboci toti dam in cor

Fiecare cu ce are.

Tu cu vodca,eu lichior,

Unii dau si cu mancare.

7.Dupa atata bautura

Ochii vad incrucisat.

Nu mai pot sa tac din gura

Si de mers...nu m-am riscat!

8.Mai tarziu,spre dimineata,

Ai pus ochii pe-o gagica.

Borasti in tufis cu greata

Si te-ndrepti spre ea cu frica

9.Cand ajungi chiar langa ea,

Ii ragai suav in fata

Si,frumos,o-ntrebi ce bea

Si ce vrea sa faca-n viata.

10.Dupa ce primesti o palma

Si-un genunchi intre picioare,

Iti spui clar ca ea-i de vina

Si te-ntorci printre pahare.

11.Mahmureala e mortala

Dar nu-ti pasa,azi te-mbeti!

Arunci mereu cu borala.

Asta la scoala nu-nveti.

12.Acasa ajungi beat muci

Dupa care cazi in freza.

Te trezesti si zici din buci:

"Ba...eu astazi aveam teza!"

1. Pe când lumea fierbe, noi mai mari, mai mici
Învăţăm proverbe ce se spun pe-aici,
Vrem o altă limbă, toţi ar învăţa,
Lupul părul schimbă, dar năravul, ba.

Hai la moşu’ cu proverbe
Dai un ban, dar ştii că fierbe,
Fierbe-n sus şi fierbe-jos,
Hai la moşu’ cu proverbe.

Hai la moşu’ cu proverbe
Pentru-n nume şi trei verbe,
Iar proverbul dureros,
Hai la moşu’ cu proverbe.

Avem multe treburi, făţuim oglinzi,
Fugi după doi iepuri, niciunul nu prinzi
Vocea ni-i peltică, deci vorbim mai rar,
Buturuga mică pleacă de sub car.

Doamne, ce osândă dinspre glasul tău,
Ca pisica blândă zgâriază rău,
Marea mea mândrie în aceasta stă,
Ce nu-ţi place ţie altuia nu-i fă.

Înţelesul scapă, treaba e mai grea,
Altuia-i sapi groapa, tu ajungi în ea,
Îmi vei duce dorul, frate grădinar,
Dar să laşi ulciorul la apă mai rar.

Murim de-atâţia ani şi-atâtea veacuri,
Murim degeaba, noapte ca şi zi,
Murim invidiindu-i pe cei vii,
Murim de răzbunarea unor fleacuri.

Murim de ştreanguri şi murim de tunuri,
Murim absurd de miere şi venin,
Murim de cei ce-au fost, de cei ce vin,
Murim de lipsuri şi murim de bunuri.

Nu ne putem ascunde nicăierea,
În gaură de şarpe sau în cer,
În faţa morţii, picotind stingher,
Cădem şi ne acoperă tăcerea.

Murim de moartea noastră neciteaţă,
Murim de neciteaţa noastră viaţă.

3. De batrana ce-a furat de foame un banal pachet de biscuiti.
Ea de acolo isi cumpara sarmana, ieftin alimentul preferat
Pana cand cu preturile astea, n-a mai avut bani si l-a furat.

Totusi cat de rea esti soro lume,
Ce cumplit spectacol iti permiti
Daca s-a ajuns sa moara oameni
Pentru un pachet de biscuiti

Nu stia sa minta si sa fure, a trait in cinste din putin
Si-au vazut-o ca e speriata, parca o muncea un gand strain
Nici n-au apucat s-o controleze, ca s-a si predat ca intr-un joc
Si innebunita de durere a cazut si a murit pe loc.

Totusi cat de rea esti soro lume,
Ce cumplit spectacol iti permiti
Daca s-a ajuns sa moara oameni
Pentru un pachet de biscuiti

S-au furat averi de miliarde, tari intregi au fost facute praf
Nici n-ar fi mai potrivita sigla decat o ruina si un jaf
Iar acei ce le-au furat pe toata dau din cap profund dezamagiti
Ca batrana a murit umila pentru un pachet de biscuiti.

Totusi cat de rea esti soro lume,
Ce cumplit spectacol iti permiti
Daca s-a ajuns sa moara oameni
Pentru un pachet de biscuiti
Nu e un vis si nicio fantezie

E ceea ce se numeste copilarie

Un episod din serialu` vietzii tale

Care contzine clipe dulci, da` si amare.

2.Adevarul costa scump,o sa-ti demonstrez,Dar ce vreau e sa te fac sa realizezi,Ca daca tu ignori tot ce te-nconjoara,Asta nu inseamna ca o sa dispara!

3.Si fii convins ca in final ai sa vezi. ca acum nu-ti pare rau pentru ca nu-ti dai seama ce pierzi. dar vezi in data ce vei realiza, o sa-ti para rau dar,eu n-o sa mai vreau sa fiu a ta

4.In spatele unui vis se ascunde un cosmar dar nu incerca sa visezi caci problemele incet dispar

5. Dc privesti in trectul indepartat?cum poti sa miniti o fata care te-a respectat?

6.Imi amintesti de trecut,imi amintesti mereu ,cine a fost cu tine cand a fost mai greu,timplu trece repede nu`l poti oprii chiar de vrei sa ma uiti tot iti vei aminti

7.Sa stii ca e despre ce faci E despre cum faci Despre cum te-mbraci Cum se uita ceilaltzi Cand mergi elegant,incet,apasat Chiar si fetele se uita lung (oo

8.Dar roata s`a intors cu se intoarce mereu acum prt mine e simplu ptr tine`i mai greu.

9. Aparentele inseala,un zambet nu se compara,tot ce e pe dinafara.INAUNTRU TE OMOARA

10.Poti sa te pui in genunchi chiar acum

Chiar de incerci sa te scoti nu ai cum [ ]"

11.Ne leaga`zambete` si`lakrimi` Ne Leaga`o prietenie`Fara Margini

12.• Sunt un om simplu, mai simplu decat tine

Genu` de persoana care vrea atat de multe si obtzine.`!:]•

13.Condoleante ,iti spun condoleante ca bun venit ,fii pregatit,trage o linie si spune ptr ce ai trai,asta ,viata nu iarta iar tu nu ai de ale,cand iti e scris sa te duc,te duc,si vei ramane doar cel/cea ce a fost

14.Sa poti sa crezi,Cand unii te insala,Sa te ridici,Cand altii te doboara,Sa poti pastra,Cand altii vor sa te alunge,Sa razi chiar daca sufletul iti plange,Si cald ramai,Chiar daca afara ninge,Aceasta-i arta DE A INVINGE

15.As putea fi cea pe care ai remarcat`o , as putea sa te acaperez , as putea sa fiu ca toate celelalte , asta se presupune ca ar trebui sa fac ?! "

*16. Sunt un dracusor, ce viseaza-usor, taci! nu ma trezi de mai vrei sa respiri!

17.Tine minte de unde ai plecat.Tine minte cine nu te-a tradat.Invata sa simti cine nu te minte. Scuteste-te singur de cuvinte.Ai sa vezi ca o sa-ti prinda bine. Cat sti cine e langa tine

18."Si Daca ei Nu O Sa-mi Mai Zica "Noapte Buna". Si Daca Nici Pe Strada Nu O Sa-mi Mai Zica "Buna"... Am Prietene Care ma Suna Sa-mi Zica:Fataa, Esti De 1000 De Ori Mai Buna :X

19.•oAm puS SufLe† in kTeva mOmenTe `! De aZi StoP:->SenTimenTe ! O sa raD ,O sa TraieSc . Dar faRa s IuBeSc`! Dar meReu,nu uiTa . Vei raMane SpeCiaL iN viaTsa mEa:* •o°"

20.Plec,dar o sa ma intorc[ candva ] Plang,o sa rad[ candva ] Nu`mi pasa,dar mi-a pasat[ candva ] Nu mi`e bine,dar o sa`mi fie [candva]

21.Am aflat mai demult ce inseamna sa te doara, am gresit si-am iertat si n-ar fi prima oara, am invatat sa mint sa m-ascund dupa cuvinte, am invatat sa tac si sa fiu mereu cumint3

22.Voi strange`n pumni ura , imi va urla guraa` , va tremuraa mana` asta`i razboiul meu cu lumea .,iar tu vei fii doar unu` intotdeauna

23.acum` ma intrebi cum o duc` ce`am mai facut` inainthe` nu`mi ziceai nici makar salut` HAHA` s`a intors roata tzi-am zis c`o sa tzinnn` minthe`

24.Am cresCut! `Am laSat in urma` un treCut ! si-acum,cu capu` sus,pOt spune ca am ajuns unde am vrut!`:-x

25. cat vrei tu sa pari de gigolo. cand ii vezi ochisorii aia iti piere chefu` de a face misto .
DeSii` pAr cuminTe` imi place` indeCentt` ! cA Eva Kentt` . n`am niCiun Sentimentt`! "
te iubesc te ador ca pe-o roata de tractor
te iubesc te ador ca pe-un pui de curca chior
foaie verde solz de peste uite prostu cum citeste
foaie verde de liliac profu`e aurolac.
Nu mai sunt cea cu codite, am crescut, acum am fitze.
Ai primit tot ce-ti doreai, pentru ca ai tras din greu ca sa le ai ! .Sunt lucruri banale care te fac sa zambesti si sa ajungi fara sa vrei sa le iubesti!
Sper ca te-am ajutat...Fundaa?

3 răspunsuri:
| Nono12346 a răspuns:

Vaiii Arii meriti funda! cate status!

| Charis a răspuns:

Oare aceasta lume pe care noi o numim reala, Este reala? Sau doar un viis, din care nu ne vom trezi niciodata!?
Complimentele tale nu ma ridica.criticile nu ma coboara.sunt ceea ce sunt nu ceea ce vor altii sa fiu.nu sunt perfecta nici nu vreau nici nu pot.sunt ceea ce sunt.iar daca nu-ti convine nu ma plang
17 ani te plimbai pe role seara, toti se uitau mirati la cum te dezbraca vara. Uita-te dar nu atinge.Doar a luiTe ador bebe
♥SI pentru el, esti doar o simpla fata. Mai mult de'atat nu ai fost niciodata