| Xonia a întrebat:

Vreau si eu un referat despre Franta, dar sa fie in franceza, apoi tradus.
Sa contina lucruri despre Franta de exemplu relief, capitala, presedinte, etc.

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau si eu un referat in franceza despre franta

| Ichim_Ana_Elena_1995 a răspuns:

Franta si capitala ei

Tara, Capitala ei si orasele apropiate

Tara pe care vreau sa o prezint se numeste Franta. Capitala acetei tari se afla la Paris, un oras foarte frumos din punct de vedere turistic, cu numeroase muzee, catedrale si chiar Turnul Eifall. Limbile oficiale vorbita in Franta este franceza.

Numele de Franţa provine de la denumirea latină Francia care înseamnă tarâmul Francilor. Francia desemna la origine o regiune din nordul Europei, populată, sau mai degrabă dominată de către poporul războinic germanic ce se numeau ei înşişi Franci. Astfel, Francia la origine nu avea o conotaţie geo-politică, ci mai mult geografică sau sociologică, similară cu termenele actuale Maghreb sau Balcani.

Centrul administrativ, financiar, industrial si cultural al tarii este Parisul, care atrage annual mari mase de turisti din toata lumea.Important oras industrial si nod de drumuri comerciale este Lyon-ul (1, 3 milioane de locuitori) fondat de romani la confluenta raurilor Ron si Saone.Marsilia(1.2 milioane de locuitori) a fost o colonie fondata de greci in jurul anului 600 i.e.n. si a fost centru important si in perioada romana.Este un port mare al Marii Mediterane, de unde ponesc nave atat spre fostele colonii franceze din nordul Africii, cat si spre fostele colonii franceze din vestul Africii.A patra

Asezare ca marime este orasul industrial Lille (959000 de locuitori) din nordul tarii.

Asezare

Franta are o iesire la Oceanul Atlantic, cat si la Marea Mediterana, Tarmurile sale sunt putin crestate si, in unele locuri, joase si nisipoase.

In afara de limita maritima, are si 9 vechi terestri : Belgia, Luxemburg, Germania, Elvetia, Italina, Spania si doua dintre ministate : Andorra si Monaco. Fratei ii apartine si Insula Corsica din Mare Mediterana.

Relieful Frantei se distinge prin doua mari trepte de relief: unele mai joase, in jumatatea nordica, de podis si de campie, si altele mai inlte, montane, mai ales in sud-est si sud-vest.

Relieful este dezvoltat pe structuri hercinice ( unde exista podisuri, munti josi, care sunt erodati, si campii) si alpine ( Alpii si Pirinei).

Treapta podisurilor si campiilor cuprinde, printre altele, Masivul Central, Masivul Armorican, Podisul Ardeni, Bazinul parizian si campiile litorale.

Treapta muntoasa include Muntii Alpii, Jura si Pirinei. Alpii Francezi au un relief glaciar si culmineaza la 4807 m in varful Mont Blanc, aflat pe granita cu Italia. Aceasta este cea mai mare inaltime de pe continentul european, cu exceptia Muntilor Caucaz de la granita cu Asia.

Suprafata Populatia Si Etniile

Suprafata Frantei este de 551 500 km2. Populatia este foarte mare fata de cea a Romaniei, Franta avand 57.206.000 milioane de locuitori. Paris are 9 319 000 loc aglomeratia fiind urbana.

In Franta sunt 57 206 000 locuitori, natalitatea este de 13, 3 ‰. Mortalitatea este de 9, 2 ‰, iar populatia urbana reprezinta 74 %.

Aglomeratii principale urbane se inregistreaza in: Lyon (1 262 mii locuitori), Marseille (1 087 mii locuitori), Lille (950 mii locuitori), Bordeaux (685 mii locuitori), Toulouse (608 mii locuitori), Nantes (491 mii locuitori), Nice (475 mii locuitori), Toulon (438 mii locuitori), Grenoble (400 mii locuitori), Strasbourg (388 mii locuitori) si Rouen (380 mii locuitori).

Francezii sunt 3, 6 milioane. Imigrantii reprezinta 6, 3% din populatia tarii (dintre care 22% portughezi, 20% algerieni, 14% spanioli, 13% italieni, 8% marocani, tunisieni, iugoslavi, turci, senegalezi si malieni.

| camysuper98 a răspuns:

Glumesti doamna/domnisoara Victoria.In primul rand e prea lung, iar in al doilea rand nu e tradus in romana

| Tociltau_Alexandrina_1998 a răspuns:

As dori un eseu cu denumirea (La France a la forme d'un hexagone)

| Dana_IA_NA_1996 a răspuns:

Curiozităţi despre Franţa: Limba şi Istorie

Franceza a fost limbă oficială în Anglia mai mult de 300 de ani.1
Limba franceză a fost limba oficială în Anglia începând cu anul 1066, odată cu cucerirea ei de către normani în frunte cu William Cuceritorul. În 1362 odată cu adoptarea de către Parlamentul Englez a Actului Dezbateri în Engleză (Pleading in English Act), limba franceză a fost exclusă din dezbaterile judiciare şi a fost înlocuită cu limba engleză, astfel pierzând calitatea de limbă oficială.
Este limbă maternă pentru 75 de milioane de oameni din întreaga lume.
Limbă maternă desigur pentru populaţia din însăşi Franţa cu departamentele ei de peste mări aşa ca Guyana, ţările din vecinătatea ei, aşa ca Belgia, Elveţia şi Luxembourg. Nu în ultimul rând pentru cetăţenii canadieni din regiunea Quebec, care are un statut special în componenţa Canadei.
Franceza este a doua limbă străină cel mai frecvent predată, după limba engleză.
Limba franceză este predată în mare parte în ţările care fac parte din aşa numita Comunitate Francofonă (Communauté francophone), unde limba franceză nu are statut de limbă oficială dar constitue o limbă străină prioritară pentru studiere în şcoli, în aşa ţări precum sunt România şi Republica Moldova.
Franceza este limba oficială a Organizaţiei Naţiunelor Unite.
Limba franceză este una din cele 6 limbi oficiale a Organizaţiei Naţiunelor Unite. Deasemeni în rând cu cea engleză constitue limba de lucru a Secretariatului Naţiunilor Unite.
Engleza şi Franceza sunt unicele limbi predate în fiecare ţară din lume.
Franceza este unica limbă, împreună cu engleza, care sunt predate în fiecare din toate ţările din lume, cu 100 milioane de studenţi, elevi şi 2 milioane de profesori – 20% din care sunt din afara ţărilor francofone.

tradul