| anonim_4396 a întrebat:

Vreo idee de la care as putea face o compunere despre mitul zburatorului? Am de scris despre asta la romana si domnul profesor nu ne-a dat nici un punct de plecare...

Răspuns Câştigător
| Mythos a răspuns:

George Calinescu afirma ca Zburatorul ar fi un demon, daimon, de o frumusete rapitoare, care, tulbura mintile si simturile fetelor tinere facandu-le sa tanjeasca iubire. Romulus Vulcanescu, in a sa " Mitologie romina ", numeste Zburatorul ca fiind " o semidivinitate erotica … un daimon arhaic de factura malefica … simbolizeaza toate formele de sexualitate, de la aceea puberala, pana la aceea isterica, a femeilor care traiesc numai pentru placerile trupesti. " Zburatorul nu trebuie a fi confundat cu Sarpele Inaripat, nici cu Demonul Vazduhului, desi si aceia erau incarcati cu electricitate. Zburatorul, patrunde prin mijloace oculte in casa si in viata victimei, activitatea sa erotogenica transpunandu-se in initiere sexuala dar si in incitare, provocare a apetitului, patosului sexual. Echivalentul feminin al Zburatorului este Zburatoroaica, un daimon urat si extrem de rau, victimele acesteia fiind tinerii puberi dar si barbatii. Romulus Vulcanescu descrie " descinderea " Zbyratorului astfel : " Zburatorul ratacea noaptea, intre miezul noptii si cantatori, dand tircoale ulitelor, gradinilor, livezilor si caselor pentru a tulbura fetele de maritat, nevestele parasite si vaduvele patimase dupa aventuri sentimentale. Subtil se metamorfoza deseori chiar in iubitul celor astfel ademenite si petrecea cu ele pana la cantatori. Pasiunea lui se dezlantuia orgasmica, noapte de noapte, pana la neurastenizarea victimei, care chiar putea sa moara de freamat oniric. In timpul zilei fetele chinuite erotic noaptea, se cunosteau ca au fost vizitate de Zburator dupa semnele de oboseala, paloarea fetei si alte indicii psihice. ……. Activitatea zburatorului era numai oniric-erotica. Urmele fiziologice lasate de presupusa lui vizita tinteau la autoflagelarea simturilor, la dereglarea psihotica, de tip neurastenic si uneori epileptoidica, tipice sindromului hipersexualitatii. Acest sindrom si-l alimentau cu visele prematur sexuale, cu farmece, vraji, descantece de dragoste, pe care le repetau mereu, schimband subiectul pasiunii lor. "