| คиค a întrebat:

Zilele trecute, mi-a venit in minte o intrebare, al carei raspuns inca nu l-am aflat: Maslinele in ce categorie se incadreaza, fructe sa legume?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Maslinele sunt fructele arbustului Olea Europea Culta, cultivat sub forma de plantatii - cu precadere in tarile situate pe tarmul Marii Mediterane (Algeria, Maroc, Albania, Grecia, Turcia) si in Ucraina (Crimeea si tarmul caucazian). Maslinele sunt fructe cu valoare alimentara ridicata, datorita continutului insemnat in grasimi, care in pulpa fructului ajung la 55%.