| Larisaxa921 a întrebat:

Adeverinta Anuala de venit primita de la stat se poate? Eu locuiesc in Olanda de cativa ani, recent am inceput o universitate aici si ca sa pot primi bani de la stat imi trebuie jaaropgaav de la amandoi parintii pe 2017, dar tata e pensionar si mama nu munceste, cand i-am trimis sa imi ia o adeverinta de venit, desteapta de acolo le-a dat o adeverinta ca nu au loc de munca momentan si nu au venituri (2018). Eu nu am cum sa ajung in RO acum, si ai mei nu stiu ce fel de adeverinta sa ceara exact sa nu isi mai bata aia joc de ei. Va rog frumos, stie cineva?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. tatăl dtale să meargă la Casa de pensii depune o cerere și i se eliberează o adeverință cu faptul că are pensie și mărimea ei. Aceasta constituie venit. Doar că dacă este nevoie să ajungă actul în Olanda, el trebuie să meargă cu ea la un notar autorizat să o traducă în limba tării, la un notar care poare să pună ștampila cu ceea ce se numește apostila de la Haga, adică o traducere ce are valoare legală în străinătate. Iar în cazul mamei, o adeverință separată că nu are venit, tradusă și aceasta după aceeași procedură.