| HelpingHands a întrebat:

Ai vrea sa faci bani pe TPU pentru răspunsurile câștigătoare?
Îmi venise următoarea idee pentru un grup de whatsapp, dar m-am gândit sa împărtășesc ideea cu voi ca poate o pune in aplicare tpu.ro Ce părere aveți?

"Te-ai întrebat până acum dacă poți face bani cu toate cunoștințele tale? Ei bine, a venit momentul să intri într-o rețea care te recompensează dacă răspunzi la întrebările unor oameni ca și tine! Sistemul funcționează în felul următor: fiecare membru al acestui grup de Whatsapp plătește o taxă de înscriere de 10 lei și primește 10 puncte sau dreptul la 10 întrebări. Vor fi oameni care sunt dispuși să plătească și oameni care vor răspunde și vor primi bani. În mod normal, la 100 de puncte poți retrage suma de 100 RON. Iti va lua maxim 5 minute să oferi un răspuns, si dacă e cel mai bun, câștigi 1 RON. Pentru toți cei interesați sa ofere sau sa primească raspunsuri, sunt invitați pe grupul de Whatsapp.

PS: Nu pierzi nimic, dacă vrei să te retragi primești cei banii nefolosiți înapoi, garantat!"

18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Hoție nu se riscă nimeni, cum adica sa platesti o taxă cand whatsap este gratis? Ai niste idei tîmpite.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mn... mnu prea.

| Lioana a răspuns:

Nu-mi plac sistemele in care trebuie initial sa platesc eu ceva ca sa castig mai tarziu.
Si sa dau 1 leu pe întrebare, cu riscul sa nu primesc nici un raspuns ajutator nu-mi pare o idee buna. Sa nu mai spun ca ar fi foarte putine întrebări daca lumea ar trebui sa plateasca pentru ele.
Pur si simplu ideea asta se îndepărtează de scopul acestui site, acela de a ne ajuta unii pe altii, asa din generozitate, din bunatate, din placerea de a fi util celorlalti.

| nevermatch a răspuns (pentru Lioana):

"suma simbolică"
Nu e simbolica daca e muncita.
Simbolica e fundita.

| nevermatch a răspuns (pentru nevermatch):

Scuze, răspunsul e pentru HelpingHands, am apăsat aiurea.

| Iote a răspuns:

NU! Nici nu ma obosesc sa-ti spun de ce nu.

| dinaprilie a răspuns:

De ce ne insulti? Pentru ce? Mai lasa "capitalismul" asta deoparte ca nu asta e raspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai fumat înainte de a posta întrebarea asta?

| troleibuz a răspuns:

Suna foarte rau. 100% escrocherie

Avem "Magazin de cadouri" de unde poți cumpăra lucruri reale cu monezi primite de la editori in urma răspunsurilor bune.
Este suficient.

| HelpingHands explică (pentru troleibuz):

Da, și asta cu Magazinul de cadouri este o chestie bună. Dar oare nu ar fi mai bine sa primești bani, nu niște boxe portabile sau ce mai au ei pe acolo?

| troleibuz a răspuns (pentru HelpingHands):

Nu este posibil sa iti monetizezi orice hobby. 100 de lei daca stai sa te gandesti nici nu îi simti. Poti vinde boxa pe banii aia si e acelasi lucru. Nu suntem pe Quora unde o grămadă de antreprenori încearcă sa-si faca advertising prin răspunsuri cu adevarat utile. Incearcă acolo daca stii engleza. Exista o varianta Premium, s-ar putea sa aiba o remuneratie acolo. Foarte mica totusi.
In Romania nu e implementabil asa ceva. Sunt prea multi tepari. Si sa dai 100 de răspunsuri cu adevărat utile iti consuma cateva ore din viata. Cateva ore in care poti castiga mai multi bani muncind. Parerea mea este ca ar trebui sa putem sa ajutam si fara sa asteptam mereu ceva in schimb.

| HelpingHands explică:

Bănuiesc ca cei care se simt ofensați de întrebare nu obișnuiesc sa ofere răspunsuri câștigătoare, ci stau pe TPU ca sa se amuze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HelpingHands):

Prietenaș, tu ai contul din 2010 și doar 20 răspunsuri câștigătoare. Eu am contul din Octombrie 2021 și am peste 20 răspunsuri câștigătoare. Chiar 26. Iar dacă este sa pun și răspunsurile câștigătoare scrise de pe conturi șterse, ajung undeva la peste 600. Eu știu de TPU din 2013, însă riscul sa ma iau la cearta cu alții și ajung sa suspende conturile. Cel care face mișto pe TPU, mai ales în momentul de fata, ești chiar tu.

| Iote a răspuns (pentru HelpingHands):

Banuiesc ca nu iti place munca si cauti sa prostesti niste copii daca se poate.

| HelpingHands explică (pentru anonim_4396):

Foarte bine ca oferi răspunsuri câștigătoare. Nu ai vrea sa poți Recompensa pe cineva care se face util pe aici? Mie unuia îmi place sa știu ca exista o miza sau un câștig. Chiar dacă nu ar face cineva bani mulți din asta, cel puțin ar fi frumos sa fii recompensat din când în cand cu o suma simbolica de bani. Cat pentru aiurit ii ăștia care se gândesc ca ar fi vreo hoție chestia asta, ii invit sa se gândească dacă un leu e prea mult pentru a obține un răspuns...

| anonim_4396 a răspuns (pentru HelpingHands):

Scopul meu pe site nu constă în vreo îmbogățire. Nu caut sa ma îmbogățesc din asta. Eu vreau sa ajut oamenii și sa fiu ajutat la rândul meu. Sa mai pretind și bani de la o persoană pe care am ajutat-o, asta ar însemna egosim. Și nu ar fi TPU - toți pentru unul, ar fi TPB - totul pentru bani. Ce zici tu aici este varianta a doua. Iar ce ai descris miroase a afacere MLM, doar ca pe bani putini. Era mai demult un joc piramidal, sau ceva de gen, dar se juca pe bani grei. Și 90% era țeapă. Și fratele meu mare s-a numărat printre cei înșelați. Dacă azi fratele meu era pe site, pe el poate îl mai duceai de nas. Cu mine nu ai șanse, chiar dacă este sumă mică.

| HelpingHands explică:

Adevărul e ca e greu sa îți închipui ca oamenii ar plăti pe internet bani ca să obțină răspunsuri, dar ma gândesc ca tocmai acei bani ar atrage oameni mai serioși, ca pe aici pe TPU sunt mulți adolescenți dispuși sa-și piardă timpul. Nu știu, asta e părerea mea!

| nevermatch a răspuns:

Site de prosti. Dar nici așa.