| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-----------ma va rog, tata a facut un credit la TBI a luat imprumut 15 pentru 22 conform contractului ma ertati gramatica de milioane deci 15 pentru 22, da toate bune si frumoase tata nu a achitat la timp rata si a ramas o dobanda si o penalizare in care mai are de facut 305 ron,catre firma aceasta banca ma suna pe mine ca fiul lui ce vina am eu ca i-am injurat,ce naiba tata face rate si eu trag? i-am spurcat si eu cum mi-a venit la gura,mi s-a spus din partea banci ca face sesizare la politie ce poate sa-mi faca?,rog ajutati-ma,cu niste raspunsuri aici nu-i de FUNDA ci personal astept pareri, ce vina am eu daca tata si-a facut rata si tata i-a dat nr, meu de telefon?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu n-ai nici o vina si nici o obligatie fata de banca, daca nu ai semnat contractul de credit ca si coplatitor sau n-ai fost garant.
Pentru injuraturi te pot da in judecata pe cale civila, daca pot dovedi si sa solicite eventuale daune morale.

| matrix100 a răspuns:

Si eu cred ca pot sa dovedeasca ca de obicei firmele astea cand te suna convorbirea se inregistreaza. Eu zic ca ai facut o greseala injurand la telefon. Daca as fi in locul tau i-as suna si le-as cere scuze ca sa nu ia actiuni in privinta asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si tu ii poti da in judecata pe cale civila pentru hartuire. Si in plus nu au voie sa te inregistreze daca nu te anunta in acest sens:" ca urmatoarea convorbire va fi inregistrata..bla..bla".

| Ady00000 a răspuns:

N-au ce sa-ti faca, stai linistit! In locul tau nu-i injuram dar faceam putin misto de ei. Si stai linistit ca nu se complica nimeni cu o judecata pentru niste injuraturi, eu din cate stiu poti sa injuri pe oricine ca nu are cum sa te dea in judecata pe baza asta, scuze daca gresesc.