| Marymary05 a întrebat:

Am 16 ani si la vara vreau sa ma angajez timp de 2 luni. Locul unde o sa merg are in jur de 40 de angajati cu salariul intre 1.500 si 4.000 de lei, eu cam ce salariu o sa primesc, daca o sa fiu angajat pe timp de vara?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru norma intreaga (8 ore pe zi si 40 de ore pe saptamana) o sa ai salariul de incadrare, cel putin, la nivelul salariului minim pe tara, de la 1 iulie acesta o sa fie de 1.050 lei pe luna.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa astepti pana te angajezi, daca te angajeaza. De regula la 16 ani nu prea se fac angajari. La interviul de angajare se discuta astfel de detalii, salariul si obligatiile locului de munca si tipul de contract.

| anghel23 a răspuns:

Începînd de la 1500 dar daca vei lucra pe un termen lung si bine atunci suma va creste

| suntserios a răspuns (pentru anghel23):

De unde stii tu ca ii va da 1500 lei cand el la 16 ani nici nu are voie sa lucreze norma intreaba? si de unde ma stii ca ii va mari salariul?

| Msilviu a răspuns:

Nu-i mai facem sperante degeaba!
Cine ar angaja un copil de 16 ani si i-ar da un salariu de "1.500" de lei, sa fim seriosi.