| Daughter a întrebat:

Am achizitionat un Mastercard de la BCR, card pentru tineri si mi-am pus si 100 de lei pe card.
Tot incerc de ieri sa dau o comanda pe un site de cumparaturi online insa imi respinge cardul. Bani am, cardul nu este expirat si da, nu l-am mai folosit niciodata.
Idei cu ce as putea face in privinta aceasta?

Răspuns Câştigător
| GlowingShadow a răspuns:

De obicei prima tranzactie cu cardul trebuie sa fie cu codul PIN (asta ca sa ti se activeze cardul). Dupa asta poti plati online oricand. Mergi la un automat unde iti poti alimenta cardul, si pune 5 - 10 lei ca sa-ti folosesti PIN-ul. Apoi nu mai ai problema asta.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca incerci sa iei in rate fara dobanda sa stii ca nu va merge deoarece sunt carduri speciale pentru cumparaturi. Daca vrei sa iei cu suma intreaga trebuie sa suni la numarul de pe card si sa verifici daca este inrolat 3 D. Asta este o masura de securitate.

| Intruder19 a răspuns:

Suna la banca sa verifici daca este ai acces la tranzactii pe internet. Posibil sa nu mearga.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar ai activat cardul?

| Giusca_Alexandru_1989 a răspuns:

TheEvilOne are dreptate, introdu cardul intr-un atm BRD si dai consultare sold, asta doar ca sa iti activezi cardul, dupa poti cumpara si de pe internet happy

| florinadad a răspuns:

Du-te la banca si spune-le problema ta si tot ce s-a intamplat poate ai cardul blocat