| qieiqpalz a întrebat:

Am card visa la Banca Transilvaniei tipa face ca nu trebuie sa platesc nimic nici pentru întreținere etc.
Deci de aici ar iesi ca pot sa bag bani pe card si sa nu umble nimeni la ei nu?(vreau sa bag cam toate economiile mele laughing nu e cine stie ce dar e mai safe pe card)

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai intrebat de comisioanele de plata /retragere prin card?

| qieiqpalz explică (pentru Bula):

Am intrebat daca exista vreun comision si face ca nu

| Bula a răspuns (pentru qieiqpalz):

In acest caz, deschide-ti un cont de economii (in care-ti bagi majoritatea banilor, pe termen - acest cont iti aduce si dobanzi.
Pe langa acest cont, iti mai deschizi unul, (cont curent), la care se va atasa card-ul. Acest cont nu va da dobanzi (cel putin nu semnificative), dar poti scoate din el bani la orice moment.
In sfarsit, pentru card stabilesti o limita superioara, cat se poate scoate de pe el intr-o zi. Aceasta limita este foarte utila daca ti se fura sau pierzi card-ul. Daca pierzi bani din cont, suma pierduta este limitata la ceea de scoatere intr-o zi. In ziua pierderii ai timp sa dai telefon la banca si sa-ti blochezi cardul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să înțelegi că nu bagi nimic pe card. Cardul este un link rapid la contul tău bancar. Tu poți băga bani doar în contul tău bancar. Compania Visa este o conexiune între contul tău bancar unde sunt banii și cardul din buzunarul tău.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Sigur! Poti pune orice suma fiindca la BT nu ai comisioane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Banca Transilvania nu iti iau o taxa lunara. Poti pune cati vrei pentru ca sunt in siguranta acolo si nu se reduc cu 5 lei pe luna cum e la BRD.

| Silwian a răspuns:

Pai si esti suparat ca nu platesti?)))))