| Ingognito a întrebat:

Daca vreau sa imi iau un card de credit VISA la ce banca trebuie sa ma duc, merge si in alte tari sa il folosesc, si vreau sa fie sa bag si sa scot bani cand vreau fara sa imi fie luati dobanda din ei.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar neavand servici si neavand venituri, nici o banca din lume nu-ti va da Card de credit!
Cadrdul de credit este similar cu luarea unui imprumut bancar si platirea lui inapoi cu dobanda, evident.
In situatia in care tu esti inca elev si nu ai venituri de nici un fel, nu ai cum sa ceri bancii un credit card.
Ceea ce ai tu nevoie este un CARD de DEBIT, care este legat de contul tau bancar, unde primesti alocatia sau bani de la parinti si cheltui doar cat ai in cont.
La cardul de debit nu platetsi dobanda, ca foloseste doar banii existenti in cont.

| JackR a răspuns:

Orice banca "decenta", ofera carduri VISA. Exista mai multe tipuri, deci alege unul cu utilizare internationala. Pentru cardurile de debit, nu se percep dobanzi, numai comisioane de administrare (o suma fixa lunara) si comisoane de utilizare in operatiuni cu numerar (variabile, in functie de politica fiecarei banci, dar de obicei sunt in jur de 0, 25% din valoarea sumei ridicate de la ATM). La cardurile de credit, pe langa comisioane se plateste si dobanda de "overdraft" (plata sau retragere de numerar mai mare decat soldul existent pe card), care se aplica numai sumei creditate de banca. La fel, dobanda perceputa tine de politica fiecarei banci, dar este echivalenta cu cea a unui credit (in jur de 30% pe an). Cel mai bine, mergi la cateva banci, cere informatiile, compara si alege ce-ti convine mai mult.