| floriana08 a întrebat:

Buna TPU! Vreau sa imi fac un card,iar toate economiile sa le strang acolo ca am ceva bani pusi de-o parte. Vreau sa strang cati mai multi bani intr-un card,dar sa nu il folosesc. Doar daca este o urgenta si sa scot o suma mai mare de bani de exemplu. Am doar un card bancar la Bt unde mai pun bani pe el sa fac plati online etc. Mai pun, mai scot pe el si nu platesc nimic comisioane(cred eu). Vreau sa ma ajutati sa aleg o banca si un card pentru ce doresc eu sa fac. Am nevoie de un card in care sa strang banuti. Astept sfaturi!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa economisesti, atunci deschide-ti si un cont paralel in euro si iti depui banii acolo, pe termen.
Schimbarea lei/euro o poti face la cursul de zi, de obicei mai avantajos la casele de schimb (decat la banci). La fel se intampla si la schimbarea euro/lei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cardul este atasat unui cont. Banii iti aduc dobanda da-i pui pe un depozit (altceva decat contul) dar dobanda este mai mica decat inflatia. Mai bine faci un depozit in Euro si mai castigi si din cursul de schimb si pui o suma mica pe un depozit lunar cu reinnore. In felul asta mai castigi ceva si dar poti sa-i folosesti oricand (pierzi doar dobanda pe o luna). Cel mai bine este sa investesti in aur dar este mai greu vandabil.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Banii nu sunt niciodată pe card. Cardul este un insTrument de acces la un cont bancar. Eu recomand BRD.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stupid, stupid, de trei ori stupid! Ceva mai stupid de atit nu poti sa faci cu banii in conditiile economiei mondiale si regionale actuale!

| Catrice a răspuns:

Comisioane nu, da tot iti iau aia 5 lei ca ai cardhee hee

Răspuns utilizator avertizat