| dani_el a întrebat:

Am cum sa primesc o donatie prin PayPal fara sa imi dezvalui date personale?

Răspuns Câştigător
| username_7558 a răspuns:

În primul rând, Paypal se laudă cu confidenţialitatea totală de care se bucură clienţii lor. Asta înseamnă că atunci cănd cineva iţi trimite bani, nu vede nimic altceva decât e-mailul tău, adică userul de Paypal. Cu toate acestea, compania trebuie să deţină datele tale (nume, adresă, cont bancar sau card de credit/debit), altfel nu poţi face nicio tranzacţie. Asta este şi o măsură de siguranţă, împotriva delor care au idei necinstite, cum ar fi să vândă ceva ce nu au de fapt, să încaseze banii şi apoi să nu livreze nimic cumpărătorului; pe baza legislaţiei, orice tranzacţie Paypal este ca un contract, deci nerespectarea lui se pedepseşte conform legii.
Dacă vrei să îţi trimită cineva bani (nu se numeste chiar "donaţie"), atunci trebuie să aveţi amândoi un cont de Paypal cu un card bancar ataşat. Detalii găseşti destulde pe www.paypal.com

1 răspuns:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu stiu, cred ca nu depinde de formularul de inscriere... pe care trebuie sa-l completezi. Oricum poti citi amanunte aici
http://www.submitsuite.ro/blog/paypal-romania