| PainTech a întrebat:

Care sunt avantajele unui cont Paypal? Ce date trebuie sa dau ca sa primesc bani pe un card ( simplu, fara paypal )?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai recent IBAN-ul e trecut pe carduri. Cel putin astia de la Raiffeisen asa au facut. Foarte desteapta mutare. Legat de PP, marele avantaj e ca nu iti expui direct datele cardului, si mai ales ca iti ofera protectie suplimentara la cumparaturi online. De exemplu, situatie reala pe care am patit-o, am cumparat un telefon de pe gearbest de vreo 180 de dolari, nu l-am primit, iar comerciantul a refuzat sa ma ramburseze integral. E corect, au fost finuti chinezii sa imi ofere jumatate din suma sau sa platesc eu jumate sa imi trimita inca unul, nu era vina lor, ei trimisesera, se vedea pe tracking ca a disparut in Romania pe aeroport la sosire pe undeva. Dupa cateva contre cu chinezii si PP, am primit un ramburs integral al sumei. Daca as fi cumparat direct cu cardul, o luam in mina si trebuia sa zic mersi ca imi dau chinezii jumatate, fiindca banca nu avea ce sa se bage. Am facut si reclamatii la posta, desigur, dar alea le faci asa, ca sa zici ca le-ai facut, ca nu au rezolvat nimic aia.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avantajele unui cont de paypal sunt:
- faci plati fara nici un risc de furt bancar, fara sa-ti expui contul bancar sau credit cardul
- daca nu primesti marfa, poti cer banii inapoi de la paypal si ei iti returneaza imediat
- poti primii bani de la prieteni, familie sau oricine, direct in contul tau de Paypal.
- poti platii facturi online
- poti face cumparaturi online

| Sn4k3 a răspuns:

Cod iban si numele tau ca sa iti bage cineva bani pe card. Nu sunt avantaje in Paypal, doar ca le e mai usor unora si multi il folosesc.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Ai pus o intrebare cam generala si inexacta pentru un raspuns bun.ai putea incerca ceva mai concret,la ce vrei sa-l folosesti si care sunt conditiile de folosire. Avantajul ar fi ca anumite plati pe net,nu pot fi facute decat cu acest fel de cont(unde-i lege, nu-i tocmeala). Datele care trebuie sa le dai iti sunt explicate cand iti faci contul(in englez, deocamdata in romana nu este posibil).Dar din experienta iti pot spune ca trebuie sa-ti dai toate datele reale legate de nume prenume, varsta, adresa.Ca sa si scoti bani din contul paypal, iti trebuie si un anumit fel de cont la o banca romaneasca sau straina.Sunt anumite tari unde nu este posibil. Daca intrebi mai concret, primesti raspunsuri mai exacte.

| PainTech explică (pentru Adrian_Mares_1972):

In principal m-ar interesa transferuri de bani. Sunt ceva avantaje daca am PP?

Si inca o intrebare. Daca cineva are PP, imi poate transfera de pe PP direct pe cardul meu?

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru PainTech):

Paypal nu inseamna decat un cont virtual.Lui ii trebuie atasat un cont bancar, implicit si un card.nu intelegi ce este paypal, mai documenteaza-te.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Nici tu nu intelegi, de aia ti-am dat nefolositor si eronat, sa nu crezi ca am ceva cu tine. Poti sa stai cu un cont PP fara sa ai atasat vreun cont bancar bine-mersi. Se pot face plati pp-pp sau banca-pp si tu sa folosesti contul doar pentru plati online, fara sa retragi.

| PRD98 a răspuns:

Ca sa primesti bani pe card ai nevoie de un EXTRAS DE CONT de la banca de unde apartii si acolo ai un cod numit IBAN care e de forma (ex. ROBRDE43 etc).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PRD98):

Mai recent IBAN-ul e trecut pe carduri. Cel putin astia de la Raiffeisen asa au facut. Foarte desteapta mutare. Legat de PP, marele avantaj e ca nu iti expui direct datele cardului, si mai ales ca iti ofera protectie suplimentara la cumparaturi online. De exemplu, situatie reala pe care am patit-o, am cumparat un telefon de pe gearbest de vreo 180 de dolari, nu l-am primit, iar comerciantul a refuzat sa ma ramburseze integral. E corect, au fost finuti chinezii sa imi ofere jumatate din suma sau sa platesc eu jumate sa imi trimita inca unul, nu era vina lor, ei trimisesera, se vedea pe tracking ca a disparut in Romania pe aeroport la sosire pe undeva. Dupa cateva contre cu chinezii si PP, am primit un ramburs integral al sumei. Daca as fi cumparat direct cu cardul, o luam in mina si trebuia sa zic mersi ca imi dau chinezii jumatate, fiindca banca nu avea ce sa se bage. Am facut si reclamatii la posta, desigur, dar alea le faci asa, ca sa zici ca le-ai facut, ca nu au rezolvat nimic aia.