| Sojo a întrebat:

Am depus in cont de lei o suma in euro. Cum este mai bine sa pun suma de euro. In contul de euro sau de lei? Unde se ia comisionul mai mic? Sunt la banca Raiffaisen. Pentru răspunsuri bune dau funda happy

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Inteleg ca tu ai o suma in euro (cash) si conturi in lei si euro la Raiffeisen. Cel mai bine ii depui in contul de euro (nu ai comision la depunere) iar daca ai nevoie de lei faci schimbul din euro in lei direct in cont dupa care poti face plati interne sau scoate lei de la bancomat (comision 0 la bancomatul bancii).

| Sojo explică (pentru andreia67):

Pai și cum fac acest schimb? Pot direct sa ii sun la banca sa facă schimbul? Ca nu am internet Banking

| andreia67 a răspuns (pentru Sojo):

Dacă nu ai Internet banking trebuie să mergi la bancă și schimbi din euro în lei suma de care ai nevoie.

| Sojo explică (pentru andreia67):

Adică te referi când ii pun in cont de euro se poate duce beneficiarul sa le spună lu alea de acolo sa ii schimbe in contul de RON?

Răspuns Apreciat de Editori
| Heureuse a răspuns:

Normal trebuie să păstrezi aceeași monedă cu care l-ai deschis. În euro depinde cât vrei sa îi păstrezi, dar dacă timpul este scurt nu se merită pentru că euro ba crește, ba scade.

| Sojo explică (pentru Heureuse):

Pai am cont și in euro și in lei, eu vreau sa știu unde e mai bine sa depun euro cu comision nu prea gras la retragere la etc.

| Heureuse a răspuns (pentru Heureuse):

Eu cunosc politica de confidențialitate a acestei bănci, dar din ce moment ce îi pui intr-o valuta îi scoți la fel nu ar trebui sa fie nici o problemă, dar îți converti la cerere când efectuezi tranzacția. În mod normal băncilor nu i-au comision mare când îi scoți, asta daca nu închizi contul. Sincer las timp să răspundă altcineva care este client al acestei bănci.

| Sojo explică (pentru Heureuse):

Pai din păcate mi au luat 5 milioane din ei și de aceea întreb.sad

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta cum ii pui, de preferat in moneda in care ii si folosesti, ca sa nu se faca conversia tot timpul, doar acum 1 singura data, la depunere.
Fii pregatit sa platesti taxe la stat din banii astia, orice venit este impozitabil happy

| Sojo explică (pentru Violleta2022):

Ce taxe

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sojo):

Fiecare banut castigat, trebuie declarat la Stat si platit taxe pentru ei!
uite aici:
http://www.ccplus.ro/......aceasta-i/

| Sojo explică (pentru Violleta2022):

Deci o sa îmi controleze și contul. Doamne ferește ce oameni!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sojo):

De ce doamne fereste? Este perfect legal si se face deja de ani de zile!
Am o ruda care-i director de banca si ne-a spus acum cativa ani ca sunt verificate conturile, se fac frecvent, mai ales cele de valuta. Asa s-a ajuns sa se dea amenzi si sa recalculeze taxe neplatite in anii precedenti, cand oamnii primeau bani de afara si nu-i declarau, deci aveau venituri, cand ei declarau ca nu au. Asta se cheama frauda!

| DjSannan a răspuns:

Pai in Lei

| adinaTPU a răspuns:

Daca vrei sa depui euro in cont de lei, atunci banca iti face conversia. Daca vrei sa ramana euro, banca iti deschide un nou cont, deci noi comisioane