| Costinel_Badea_1995 a întrebat:

Am deschis o firma de constructii s.r.l eu ca administrator si inca 3 asociati putem sa lucram fara carte de munca?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sunteti asociati, atunci va platiti asigurarea de patron si banii luati ca dividende.
Cum dividende se pot lua doar din profitul gata impozitat, iar impozitul pe dividende este egal cu salariul, impozitul de profit veti plati suplimentar statului (care se va bucura pentru asta).

In plus, cei care lucreaza in constructii au salarul minim de 3000 lei si sunt scutiti de o serie de contributii.
Pentru un salariu brut de 3.000 lei, salariul net cuvenit angajatului va fi 2.362 lei, cu aproximativ 87% mai mult decat salariul minim net calculat pentru valoarea de 2.080 lei brut, iar costul angajatorului total va fi de 3.010 lei.

Ca urmare, este mai rentabil sa va angajati in propeia voastra firma.

| Costinel_Badea_1995 explică (pentru Bula):

Sunt de acord cu dumneavoastră, intrebam daca putem sa lucram legal fara carte de munca ca asociati timp de cateva luni pana ne ridicam. ulterior facand si carte de muncă

| Bula a răspuns (pentru Costinel_Badea_1995):

Daca sunteti proprietarul firmei, atunci voi decideti cu ce forma functionati.
Administratorul, directorii si contabilul firmei trebuie sa fie renumerati (platiti).
Daca voi munciti dar nu va retineti bani si platiti si asigurarile patron, atunci nu vad de ce n-ar fi posibil.
Singurul lucru, cum am mai scris, voi veti avea de pierdut.
Vorbeste cu contabilul si iti va calcula cat va costa in ambele variante daca sunteti sau nu salariatii firmei sau doar patroni, care iau doar dividende.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cartea de muncă și ce scrie în ea, plus faptul că vă plătiți cotizația legală la Casa de Asigurări de Sănătate și la Casa de Pensii, sau cum o cheamă, vă asigură o pensie.
Dacă nu o faceți pătiți ca mine.
Eu, sau patronii mei, nu au cotizat, cam 23 de ani. Acum sunt la pensie și resimt lucrul acesta, când fiecare leu care îmi lipsește, contează.
Apoi sunt controalele de stat, Garda Finaciară, gata să vă aplice articolul cutare paragraful nu știu care din legea lui tata mare să să scoată trei piei de pe voi, că lucrați fără acte în regulă, amenzi de la 5000 la 20000 lei, așa ca chestie, ceva de genu.