| loresidana a întrebat:

Am girat cu buletinul pentru o persoana care a cumparat o plasma. Acea persoana bineinteles ca nu a platit ratele si uite asa m-am trezit eu ca trebuie sa le platesc. In decurs de un an de zile am primit 2 "scrisori" acasa prin care mi se cere sa efectuez plata acestor rate. Nu am girat cu nimic altceva decat cu buletinul. Imediat dupa ce am girat am ramas fara loc de munca si nu lucrez nici acum. Nu am nici casa sau masina pe numele meu. Ce se intampla daca nu platesc acesti bani?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Vei figura pe lista neagra a Biroului de credit care va furniza datele tale oricarei institutii bancare care va solicita informatii despre situatia ta---figurand pe lista datornicilor, nici o banca nu-ti va mai acorda un imprumut sau nu vei mai putea cumpara pe rate.
http://www.birouldeconsiliere.ro/detaliu.aspx?eID=304&t=Articole

| ioanionel a răspuns:

Daca tu vei fi executat pentru suma respectiva ai dreptul de a da in judecata persoana pe care ai girat-o si sa iti recuperezi bani. Nu stiu ce vrei sa spui exact cu ai girat doar cu buletinul, nu ai semnat niste acte? sau vrei sa spui ca nu ai dus niste acte de venituri. De la cine ai primit notificarile? de la cine a acordat imprumutul sau de la o firma de recuperare?
Oricum nu lua in considerare nici o scrisoare daca nu vine recomandata, sau recomandata cu confirmare de primire fiindca nu au nici o valoare juridica. Termenul de prescriptie a unei datori este de 3 ani si este intrerupt de orce plata, deci sa nu faci nici o plata cat de mica este daca nu esti de acord sa platesti toata suma. pentru detalii suplimentare ma poti contacta pe privat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la respectivul si spune-i sa-si vanda harbul si sa-si plateasca datoriile. daca nu da-i una in ecran.il termini de platit dar nici el nu are la ce se uita.asemenea oameni sant jalnici.nu trebuia sa-l girezi.au patit-o si altii.la mine un fost coleg, a venit sa-l girez, cu gandul sa-si ia banii din banca, ordonanta de la servici si sa dispara.nu l-am girat, pe motiv de incredere.intr-o saptamana a plecat si in doua luni a plecat de tot, a facut saltul cel mare. urat obicei.sa-ti pui palma in fund si sa mori.scapi de datorii, de taxe de impozite.raman ceilalti sa plateasca.

| frikk a răspuns:

Cumva te vor face "ei" sa platesti sad
ca este maine sau peste 20-40 ani! "ei" nu uita...

| loresidana explică:

Dar ma gandesc de ce nu este luata la raspundere in primul rand pers care a achizitionat bunul? de ce se trece imediat la girant? si daca in viitor voi avea o casa sau o masina pe numele meu este posibil sa mi le execute silit? de ce nu trec la executare silita la cel care a luat bunul sau sa mearga sa il recupereze.