| rtrtr156 a întrebat:

Am incercat sa imi gasesc loc de munca in strainatate si am dat de un anunt de curier amazon/dhl in Hamburg cu chirie gratis, 2200 euro/luna, dar omul care m-a sunat de pe un nr de Germania imi cere poza cu buletinul, permisul fata verso si cu fata mea. Ce credeti, e legit?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Avand in vedere ca ti a zis ca e chiria gratis ma indoiesc ca e ceva pe bune

| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este să nu oferi datele tale unor persoane care nu prezintă încredere.
În locul tău aș contacta direct angajatorul sau agențiile pentru locurile de muncă din străinătate.
Se pot face multe înșelătorii cu datele cărții de identitate (inclusiv împrumuturi bancare).

| haileewatson a răspuns:

Aplicarea la un job se face printr-un proces oficial, adica pe site-ul companiei respective, sau printr-o agentie de recrutare. Niciun angajator adevarat nu o sa-ti ceara date personale pe whatsapp sau la telefonwinking

| DovleacTurbat a răspuns:

Banii aia și fără chirie nu suna bine. Un curier are undeva la 1600 de început.

| IceRope a răspuns:

Țeapă. Contractul se face în România, față în față cu reprezentantul legal al firmei.

| SweetbutPsychoGirl a răspuns:

Nu trimite nimic...In Germania se fac ilegalitati cu asa ceva..Ai grija.

| madalinut123si a răspuns:

Eu zic sa nu te grăbești in a furniza informatii despre tine, mai ales poze de pe acte de identitate. mai caută, de obicei, printre prieteni vei descoperi un loc de munca in străinătate, zic sa nu te arunci in necunoscut așa singur laughing succes in tot ce vei face