| Moron a întrebat:

Am investit in ultimul timp in actiuni, pe un site specializat de tranzactii, eToro. Ma intereseaza ce taxe se platesc in momentul in care vreau sa scot bani din cont, ma refer la taxe catre stat, nu comisionul de pe site. Ar trebui sa platesc o taxa pe profit sau pe intreaga suma pe care o retrag?

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia zi-ne oleaca, ca pe mine unul m-a sufocat eToro cu reclamele... cit ai bagat si cum merge? De fapt nu ma intereseaza cit ai bagat, ci daca ai folosit faza aia cu copierea tranzactiilor alora de succes si cit ai avut de cistigat, PROCENTUAL. Poate ai bagat 1 milion de epuroi si nu vrei sa stim noi sau poate ai bagat 10 lei si ti-e rusine ca o sa ridem de tine, nu conteaza asta. Ma intereseaza PROCENTUAL. Multumesc anticipat.winking
P.S. Legat de taxe si impozite, e cum au zis colegii. Inca. 10% pe profit.

| Moron explică (pentru GabiDumitrescu):

Momentan inca sunt in facultate, nu am cine stie ce venituri in afara de bursa de merit. Am bagat 2000 dolari acum 4 luni, initial am cumparat diverse actiuni, precum, coca-cola, pepsi, YUM, profitul in aceste 4 luni a fost de 180 de dolari.
Ieri le-am vandut pe toate si am reinvestit tot in Tesla, de ieri si pana azi, profit 170 de dolari. Practic am facut intr-o zi cat am facut in 4 luni. Va creste in urmatoarele zile mult mai mult pretul actiunilor la Tesla.
Nu am folosit sistemul de copiere a altor utilizatori, am vrut sa invat singur sa imi fac propriile experiente. Daca urmaresti stirile si ce se intampla cu diverse companii poti specula momente in care au o crestere foarte mare. Orice veste buna este urmata de o crestere a actiunilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui la inceputul anului sa primesti de la iei o hartie cu ce obligatii fiscale ai.
in principiu, platesti 10% din ce profit ai avut, si faci asta completand declaratia unica la anaf, online. platesti doar dupa ce vinzi actiuni, daca inca le detii nu platesti inca impozit. de exemplu daca iei actiuni la pretu lde 100, si le vinzi la 120, platesti 10% din acei 20, adica platesti 2 (Ron, usd, eur, ce ai tu acolo, ori numarul de actiuni). asta o faci in prima jumatate a anului, pentru anul precedent.

| Pantagruel a răspuns:

Eu am retras bani de pe o platforma de pariuri si mi-a venit de la Anaf acasa exact cat am de plata. Nu scapi oricum laughing

| CosminFlo a răspuns:

Din ce știu de la un prieten, o sa vreau și eu să investesc, dar inca nu am banii necesari la ce idei am.
Minimul de băgat este 200 de dolari, și cică la scos nu ai taxe...

| utilizator6969 a răspuns:

Salut. scuza ma ca sunt pe langa subiect dar m-ar bucura sa imi dai diferita sfaturi. am 14 ani si as vrea sa invat si eu chestii de astea cu actiuni etc, sa imi fac proprii bani sau macar sa invat despre educatia financiara, cum iti merge acum cu etoro? urmezi o facultate de finante/banci?