| AlexandrulS a întrebat:

O intrebare legata de taxe si impozite. Eu de ceva timp am inceput sa fac tranzactii pe bursa si am inceput sa scot profit destul de important, intrebarea mea este urmatoarea. Am investit 5.000$ si vreau sa stiu pe ce platesc eu impozit? Adica logic ar fi dupa ce scot suma de 5.000$ atunci pe tot ce scot in plus sa platesc impozit nu? Sau trebuie sa platesc pe absolut tot ce scot? Chiar si pe investitia intiala pentru care evident au fost platite taxe si impozite?! As vrea cineva care stie despre ce este vorba sa raspuna. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cei 5000$ sunt banii tai, deci nu trebuie sa platesti impozit pentru ei.
Daca - si doar daca - vei realiza castig, vei fi obligat sa faci declaratie pe DIFERENTA de suma realizata (castig). Darile la Stat se vor calcula dupa suma declarata de tine.
Daca vei fi in pierdere, atunci este problema ta.

| AlexandrulS explică (pentru Bula):

Aha am inteles, deci daca nu scot mai mult de suma investita atunci nu declar nimic, iar daca scot mai mult de 5.000$ atunci declar doar diferenta dupa acei 5.000$. Multumesc frumos pentru lamurire!✌?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă o faci printr-un dealer, face el tot

| AlexandrulS explică (pentru sierra1):

Nu, nu prin broker, investesc independent.

| sierra1 a răspuns:

Nu te grăbi, poate nu mai trebuie

https://www.bizbrasov.ro/......litatilor/

| Holiday a răspuns:

Din pacate trebuie sa platesti pe tot. In situatia ta platesti impozit pe venit, nu pe profit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie. Altfel ar da faliment îți dai seama.))