| armorse a întrebat:

Am nevoie de ajutor urgent.Am fost fraudata pe olx si mi-am introdus cvv si ultimele 6 cifre de la cnp. Spuneti-mi va rog ce se poate intampla ca sunt foarte speriata!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai dat doar CVV-ul si doar cateva numere din CNP ( CNP-ul este incomplet) si nu exista numar de card bancar, atunci nu este nimic de speriat, ca nu se poate face nimic cu ce ai mentionat tu.
Dar este bine sa inveti sa nu-ti mai pui datele bancare pe olx sau sa le dai nimanui, ca risti sa te trezesti cu contul bancar gol.
Vanzarile pe olx.ro se pot face cu plata RAMBURS la curier, deci atunci cand se primeste pachetul, atunci se plateste curierului.

| armorse explică (pentru Violleta2022):

Am dat si numarul si data de expirare la card, ce fac il blochez si ma duc la banca sau la politie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru armorse):

De ce ai dat toate datele bancare?

| Violleta2022 a răspuns (pentru armorse):

Suna imediat la banca si blocheaza cardul bancar!
In felul asta nu-ti va trage nici o plata din cont.

Banca va emite alt card dupa aceea pe care sa nu-l mai dai nimanui, in special pe site-uri ca olx.ro care nu sunt companii, ci smecheri care sa-ti fure detaliile bancare.

| suntserios a răspuns (pentru armorse):

Daca a dat datele de pe card il blochezi cat mai repede posibil
suni direct la banca sa il blocheze daca nu ai acces din internet banking, altfel risti sa ramai fara bani in cont

| armorse explică (pentru suntserios):

L-am blocat nu sunt chiar asa ingrijorata de card mai mult sunt ingrijorata ce poate face cu cnp-ul

| armorse explică (pentru armorse):

Nu e dat tot doar ultimele 6 cifre

| Hyperion7 a răspuns (pentru armorse):

Nu vreau sa fiu negativist, însă dacă ți-a cerut și cele 6 cifre înseamnă că le folosește el la ceva.
Du-te la poliție și vezi ce îți zic

| suntserios a răspuns (pentru armorse):

Sunt carduri unde ultimele 6 cifre din cnp sunt folosite pentru a face plati online. Spre exemplu Raiffeisen

| armorse explică (pentru suntserios):

Eu am la bcr

| suntserios a răspuns (pentru armorse):

Ehh, ei ti-au luat toate datele ca sa fie siguri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic, stai linistita, nimeni nu are ce sa faca cu cnp-ul saau cvv-ul tau.

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu cred că se întâmplă nimic de data asta, însă ai grijă pe viitor. OLX este o platformă bună de vânzări/cumpărări, însă este și o șleahtă de hoți în același timp.