| Lasatunumele a întrebat:

Am nevoie de o suma de bani urgent, si am cateva perechi de cercei de aur, insa toti au pietricele, nu stiu daca au valoare prea mare... Exista vreo posibilitate sa-i pot vinde la amanet, si daca da, cum vor proceda? Nu vreau sa ii strice, e posibil sa-i iau inapoi...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La casa de amanet nu se cumpara obiectele ci se imprumuta o suma si pentru garantarea restituirii imprumutului si a dobanzii aferente trebuie sa dai un obiect/mai multe obiecte valoroase, pot fi si cercei. Doar daca nu restitui imprumutul plus dobanda, la termenul stipulat in contract, atunci casa va vinde obiectele, pentru a-si recupera banii. Daca il restitui vei reprimi obiectele amanetate. Casa de amanet are grija de obiectele respective, vor sta intr-un seif, asa ca nu se vor strica. Numai bine!

| gloria_1375 a răspuns:

Depinde de casa de amanet. Eu acum 2 ani am vandut aurul la casa de amanet, doar ca pietrele o sa scada din valoare. Poti incerca in mai multe locuri sa vezi cat primesti...