| OnlyLOv3e a întrebat:

Am nevoie urgenta de raspunsul vostru Dati-mi si mie va rog exemple de evolutii ale tehnologiei

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Vai,dar sunt miloane de exemple.
Motorul- cu abur, diesel, benzina, cu apa, cu hidrogen, electric.
Becul - cu incandescenta, cu gaz(xenon), led
Computerul - primul computer avea 160 metri patrati, facea 5000 calcule pe secunda. Astazi, un telefon micut poate face cateva milioane de calcule pe secunda.
Radio- telegraf, radio, Bluetooth, wireless.
Bluetooth- v 2.0 transmite de zece ori mai multe date decat v 1.0 pe secunda. V 4.0 transmite de 40 de ori mai multe date pe secunda decat v 1.0
Telefonul- telegraf, telefon fix, telefon mobil cu frecventa in gsm-gprs-gprs2-edge - 3G - 3G+ - 4G.
Televizorul-cu tub alb-negru, cu tub color, cu tub plat color, plasma lcd, led, oled, amoled etc(hd ready, hd, fullhd, ultra hd), smart tv.
Ia si tu una din inventiile astea si cauta pe wikipedia informatii despre ele.

| Alexandro9050 a răspuns:

Prin anul 2000 se faceau filme scifi despre scanari obiecte si apeluri videoo, iar acum cine nu a facut asta macar o data in viata este un ratat, si au trecut doar 13 ani...
dacavrei chestii mai istorice, spune ca de la al doile razboi mondial incoace, toata populatia sa axat mai mult pe tehnologie, ca germanii au facut aproa[e toate prototipurile pentru electronicile care le folosim noi astazi zilnic, si ca primul calculator a fost construi in primul razboi mondial, si ca era cat o camera intreaga, deci putem deduce ca razboaiele sunt cauza evolutiei tehnolohice...

cam asta imi vine acum pe moment... si este parerea mea... sper ca te-am ajutat. big grin

| IonutDX a răspuns:

Vizioneaza documentarul Connections al lui James Burke (BBC) si o sa ai n idei.

Daca vei scrie despre computere atunci ar trebui sa icepi cu necesitatea omului de a face calcule din cele mai vechi timpuri! Primul calculator nu a fost construit in primul razboi, au mai fost calculatoare mecanice inainte.