| danaalin2002 a întrebat:

Am o intrebare ce inseamna arestare preventiva? Va rog mai pe inteles.nu cu termeni judecatoresti! Multumesc

Răspuns Câştigător
| KirigayaKirito a răspuns:

Cel mai bine e ca tatal tau sa isi ea un avocat deoarece este o prostie ceea ce pateste, el fiind nevinovat poate oricand sa ceara judecatorului sa fie eliberat daca nu sunt dovezi care sa il incrimineze(adica sa il faca vinovat).In plus ceilalalti s-au declarat deja vinovati.Este o nebunie ceea ce se intampla.6 ani? De ce, pentru ca nu a facut nimic? Deja e prea de tot.Ar trebuie sa isi ea un avocat si sa incerce pentru inceput sa se inteleaga cu judecatorul si seful politiei si sa discute amanuntit despre ce s-a intamplat si faptul ca cei 6 ani sunt o prostie pentru ca este nevinovat.Iar daca asa nu merge, si nu ii va da trecere libera in Danemarca va trebui sa umble mult prin tribunale de aceea mai bine renunti atat timp cat este eliberat.Ai grija, scuze pentru ca nu am vorbit ca la carte deoarece am vrut sa iti zic mai pe intelesul tau! Ai grija!:*

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Arestarea preventiva este perioada cat o persoana sta in arest inainte de a fi condamnata penal printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, respectiv pe intreaga durata a cercetarii penale si procesului ori numai pentru o parte din aceasta durata. De regula aceasta arestare se produce in cazuri mai grave, regula fiind cercetarea si procesul cu invinuitul/inculpatul in libertate.
Persoana poate fi eliberata inainte de expirarea arestarii preventive, daca ea cere aceasta si judecatorul constata ca arestarea nu este intemeiata ori nu mai subzista motivele arestarii.
Tatal tau ar trebui sa-si ia un avocat penalist si acela poate sa il sfatuiasca si sa demareze procedurile de eliberare. De asemenea poate apela la Ambasada Romaniei din Danemarca. Numai bine!

| danaalin2002 explică (pentru Ioandelasal):

Si el oricum este nevinovat.ce pot sa fac eu e aici ma interseaza eu nu am vb cu el de 2 saptamani asta este ideea am aflat prin cineva ca este retinut ambasada am sunat si nu stie nimic nu s-a facut nicio sesizare pe acest nume!

| Sup3rMan a răspuns:

Castiga bani de acasa
Esti platit pentru fiecare vizitator adus
Bonus 300 puncte promo
http://originals.ro/31652bani

| misterioaѕa a răspuns:

Arestare preventivă este atunci când un vinovat stă în închisoare în timpul procesului.

| mona a răspuns:

Inseamna ca este retinut la politie[ pentru 24 de ore sau 29 de zile]

| KirigayaKirito a răspuns:

Mai pe limba noastra temporara.Adica deocamdata e arestat pana sunt analizate faptele sau ce a comis, adica pana se clarifica lucrurile si se da sentinta(pedeapsa/amenda) daca e necesar!winking

| danaalin2002 explică (pentru KirigayaKirito):

Poate sa ii dea drumul mai devreme? de data de 29?

| KirigayaKirito a răspuns (pentru danaalin2002):

Deci in 29 au zis ca este eliberat? Nu prea, sanse mici doar daca reusesc sa clarifice ce s-au intamplat si se anunta oficial ca e nevinovat.Cine stie, daca adevaratii vinovati nu recunosc sau se incurca situatia s-ar putea sa nu ii dea drumul nici atuncisad

| danaalin2002 explică (pentru KirigayaKirito):

Am inteles ca cei 2 s-au declarat vinovati.iar cel de al treilea cel nevinovat ii da drumul pe data de 29 Decembrie si le-a pus si restrictie 6 ani in Dkcrying

| danaalin2002 explică (pentru KirigayaKirito):

Ce sa fac?

| danaalin2002 explică (pentru KirigayaKirito):

Ce sa fac? Eu am firma de imobiliare...nu suntem doamne fereste de pe alta planeta cum sa fac sa dovedesc ca nu este vinovat? el practic s-a dus langa ei cand i-a vazut ridicati de gardian!

| KirigayaKirito a răspuns (pentru danaalin2002):

Deci chiar nu trebuie sa iti faci asa de multe griji daca va fi eliberat sad.De exemplu poti sa te rogi de ei toata ziua ca politia din Romania tot o mizerio o ramas. Eventual daca ar putea sa il elibereze de Craciun ca sa fie impreuna cu familia lui, dar nu cred.Si cei 6 ani de restrictie sunt valabili si pentru tatal tau?straight face, adica daca nu are nici o vina nu au dreptul!

| danaalin2002 explică (pentru KirigayaKirito):

Da...6 ani sunt si pentru el.si am inteles ca a declarat ca nu este vinovat dar ce pot sa fac ca imi este greu sunt singura nu mai pot singura asa innebunesc ce pot sa mai fac sa iau legatura cu el?

| danaalin2002 explică (pentru KirigayaKirito):

Ideea e ca nu stiu ce sa fac eu de aici cum sa dau de el acolo!

| KirigayaKirito a răspuns (pentru danaalin2002):

Dar el a fost dus la inchisoare in Danemarca nu? Ar trebui sa te interesezi despre ce inchisoare este vorba, pentru mai multe informatii du-te la o inchisoare de la noi din Romania ca sa iti explice cum sta treaba, sau mai bine la un tribunal.Un avocat te poate ajuta mai bine decat mine. Poti da telefon acolo, daca el este nevinovat are dreptul la vizite sau macar cateva vorbe din partea celor dragi.

| danaalin2002 explică (pentru KirigayaKirito):

DA este acolo in Dk.o sa incerc sa vad ce pot face sa vina acasa!

| KirigayaKirito a răspuns (pentru danaalin2002):

Cel mai bine e ca tatal tau sa isi ea un avocat deoarece este o prostie ceea ce pateste, el fiind nevinovat poate oricand sa ceara judecatorului sa fie eliberat daca nu sunt dovezi care sa il incrimineze(adica sa il faca vinovat).In plus ceilalalti s-au declarat deja vinovati.Este o nebunie ceea ce se intampla.6 ani? De ce, pentru ca nu a facut nimic? Deja e prea de tot.Ar trebuie sa isi ea un avocat si sa incerce pentru inceput sa se inteleaga cu judecatorul si seful politiei si sa discute amanuntit despre ce s-a intamplat si faptul ca cei 6 ani sunt o prostie pentru ca este nevinovat.Iar daca asa nu merge, si nu ii va da trecere libera in Danemarca va trebui sa umble mult prin tribunale de aceea mai bine renunti atat timp cat este eliberat.Ai grija, scuze pentru ca nu am vorbit ca la carte deoarece am vrut sa iti zic mai pe intelesul tau! Ai grija!:*

| Dobitoc a răspuns:

Arestarea preventiva reprezinta arestarea acuzatului doarece el reprezinta un pericol public pe durata judecarii acestuia.

| tiberiupi a răspuns:

Arestat preventiv este o masura de precautie a judecatorilor pentru ca fi sigur ca invinuitul nu influenteaza decursul anchetei sau este un pericol major pentru societate.

| Denisse66 a răspuns:

Arestare pe un anumit timp de obicei 30 de zile sau 60 sau 90 depinde! Funda?

| Klaoody15 a răspuns:

Arestarea preventiva consta in faptul de a incarcera (a pune in inchisoare) pe cineva pe o perioada determinata... de obicei 29 de zile pana la gasirea unei solutii din instanta. sper ca te'a ajutat happy

| cosmin_6011 a răspuns:

Adica il aresteaza pentru 24 ore adica nu pentru mult timp

| danaalin2002 explică:

A fost arestat pe 12 Decembrie ideea este ca nu a facut absolut nimic! s-a bagat pentru 2 romani in Danemarca pe care i-a prins pe strada cu o punga Ruseasca si m-am ingrijorat si nu stiu absolut nimic nu a sunat deloc acasa ziarele din Dk. spun ca cel nevinovat este in arest preventiv pana pe data de 29 Decembrie este posibil sa ii dea drumul mai devreme? Ce proceduri sunt acolo? Ajutati-ma va rog.sa stiu ce pot face din Bucuresti! sa-mi salvez tatal a crezut ca este ca in Romania.te bagi si ajuti si iti iei si tu pedeapsa! Ce pot face? tatal meu s-a dus sa cante suntem familie de muzicieni si s-a bagat pentru prietenii lui nestiind ce fac ei acolo!