| Dragomir_Cristian_1981 a întrebat:

Am o intrebare.
Daca cineva mi-a trimis o suma in contul bancar si are cont in BRD iar eu in BCR in cat timp imi vor intra banii in cont?
Faptul ca avem conturi in banci diferte poate influenta durata primirii banilor?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Depinde de ora tranzactiei, de obicei platile facute mai devreme (in zilele lucrătoare) se vad in aceeasi zi, cele facute seara se vad a doua zi.
Daca acea si respectivul un cont la BCR, banii se vedeau instant. Adica faci un transfer in George si in momentul in care l-ai confirmat celalalt primeste notificarea ca au intrat banii in contul lui. Acelasi lucru este valabil la orice transfer prin mobile banking, la toate bancile care ofera acest serviciu, inclusiv la serviciile financiare gen Revolut.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, intra in acceasi zi, dar daca transferul este facut dupa ora 4-5 dupa amiza, poate intra ziua urmatoare.
Nu fa nimic pana nu vezi banii in cont, ca de nu-i cineva cunoscut si de incredere, s-ar putea sa fie scam si sa nu trimita nimic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

24 de ore.

| Brizbriz a răspuns:

O zi lucratoare
"Faptul ca avem conturi in banci diferte poate influenta durata primirii banilor?"
nu, toate tranzactiile se verifca manual din cate imi dau eu seama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un transfer intre persoane diferite dar cu conturi la aceeasi banca se face aproape instantaneu, cazul BT si Raiffasen.
Daca este intre doua banci diferite, da, poate sa dureze intre 1 si 3 zile lucratoare, 90 % din tranzactii se fac in maxim 1 zi lucratoare. Conteaza si daca ambele banci sunt in aceeasi tara sau daca e utilizata aceeasi moneda.

| Aditu94 a răspuns:

In jur de 24h banii ar trebui sa ii primesti, cel tarziu, dar daca e in timpul programului de munca al bancii, banii se vor vira cat mai repede.

| Tokyo44 a răspuns:

Dacă și BRD făcea parte din Transfond ( BCR și alte 4 banii ) ar fi ajuns banii instant fără costuri suplimentare