| AlexandrulS a întrebat:

Am o intrebare legata de forex si toate tranzactionarile aferente pe platforme online de genul plus500. Stiu ca pe orice profit in Ro se plateste 16%. daca eu am facut pe acea platforma 10.000 lei/euro cum platesc acei 16%? Adica pur si simplu completez o declaratie cum ca am castiga 10.000 euro si platesc cei 16%? Sa raspunda doar cei care stiu despre plus500 mai multe detalii va rog.

Răspuns Câştigător
| visatorul78 a răspuns:

Nu platesti doar 16%. 16% este impozitul pe profit, se mai achita 5.5% sanatate si inca ceva la asigurari sociale parca. Ajungi undeva la 30% impozite. La finalul anului depui o declaratie pentru cat ai realizat si ti se emite decizie de impunere.

| AlexandrulS explică (pentru visatorul78):

Pei si nu trebuie un fel de stiu si eu. chitant sau ceva oficial? Ca asa toti astia care fac bani la negru declara ca au castigat nu stiu cate milioane de euro din tranzactii de genul si ar spala banii. Pe forex intr-o zi poti sa faci si zeci de mi de euro sau sa pierzi tot atat... de aia ziceam, avand in vedere ca plus500 este din cipru credeam ca nu mai trebuie sa platesti taxele in Ro pentru ca nu ai castigat banii in Ro asta era nelamurirea mea.

3 răspunsuri:
| visatorul78 a răspuns:

Tu pe site-ul lor iti deschizi un cont. Ca sa poti tranzactiona, trebuie sa alimentezi acel cont prin virament bancar. Cand firma de brokeraj iti vireaza banii castigati, ti-i vireaza in contul tau bancar. Iar din martie 2016 fiecare banca va raporta zilnic la ANAF toate miscarile din cont. Daca tu azi virezi la plus500 suma de 1000 euro, ANAF afla maine. Daca plus500 iti vireaza poimaine suma de 1000 euro, ANAF afla raspoimaine. Si pana acum toate tranzactiile pe piata bursiera sa faceau prin banca. Mediul este reglementat extrem de riguros, relax. Banii negri nu se fac aici. laughing)

| AlexandrulS explică (pentru visatorul78):

Imi dau seama, doar aveam nelamurirea asta cum arat o dovada ca, chiar am castigat aceai 1000 de euro dar daca stau bine si ma gandesc ai dreptate ca astia stiu de unde si de ce au intrat banii in contul meu happy. Mersi de lamurire!