| Gambler007 a întrebat:

Am o problema la locul de munca si chiar sunt curios cum o interpretati voi din punctul vostru de vedere si vreau sfaturi la ce ma asteapta sau la ce sa ma astept! Ghinionul face sa iau covid cand am fost intr-o deplasare cu un coleg care acum nemernicul nu imi mai da pace referitor la faptul ca i-am mancat eu lui zilele de concediu dat fiind faptul ca a fost nevoit sa stea acasa din cauza mea 4 zile in concediu medical. Urmatoarea saptamana dansul a fost in deplasare eu fiind nevoit sa imi iau din concediu din zile libere inca o saptamana pe motiv ca inca mai am covid, unde am dovedit cu teste ca numai AM.De atunci si pana in prezent aproximativ 2 luni ma tot bate la cap cu povestea asta cum ca firma ii va lua lui din zilele de concediu din cauza ca am luat eu covid atunci si ca va face scandal mare ca nu i se vor da zilele in plus de concediu fara sa i se ia din alea 4 zile. L-am luat la rost si i-am zis cum se face ca nu a dovedit la firma ca nu a luat covid de la mine el fiind a doua saptamana la munca si evident ca nu a stiut ce sa imi mai zica. Eu-s de parere ca ma vrea dat afara de la locul de munca voi ce spuneti si nici nu stiu ce argumente sa am sa imi aduca mie un plus in defavoarea lui, nu doar ca mi-a reprosat mie lucrurile astea dar cred ca deja le-as spus si altor colegi de ai nostri si evident o va spune si la personal. Imi batea apropouri ca el a pierdut diurna din cauza mea si de nervi i-am zis ca am sa i-o dau pe a mea pe 2 saptamani, pentru ca efectiv omul imi tot amintea de chestia asta plus de asta tot le zice astora ca eu-s un fericit ca nu am copii si obligatii si imi scoate mereu ochii, imi e efectiv sila sa mai ma duc luni la munca, vreau niste sfaturi VA IMPLOR.

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Firma trebuie sa acorde zile libere platite pentru zilele cu Covid.
E adevarat, nu se platesc diurne si alte sporuri pentru aceea perioada.
Spune-i ca, asta a fost norocul vostru, dar putea fi si invers.
Cheama-l pe colegul la o bere si impacati-va!
Daca are pretentii de despagubire, atunci intelege-te cu el, calm, sa nu te invinovateasca! Astfel puteti fi si prieteni, nu dusmani.winking

| Gambler007 explică (pentru Bula):

Nu am ce sa ma mai impac cu el, sunt 100% convins ca nu a luat covid de la mine si face scandalul asta din nimic, traieste cu impresia ca nu o sa las bile negre la o eventuala demisie dar se inseala amarnic, mai ales ca sunt genul ala care TACE si cand e sa isi dea drumul la gura e vai si amar

| Gambler007 explică (pentru Bula):

Si nu am inteles daca intr-adevar a luat covid ce responsabilitate avem eu referitor la persoana lui, trebuia sa il duc eu personal pe el la DSP sa ii plateasca lui concediu 100% eu asta nu inteleg

| Bula a răspuns (pentru Gambler007):

Nu e bine!
Este un proverb vechi: "Gura-ti bate curul!".
Nu te certa, impacati-va cumva!
La lucru stati impreuna cu colegii chiar mai mult decat cu familia.
Nu e sanatos sa va dusmaniti!

| Gambler007 explică (pentru Bula):

Eu nu stau frate sa ma impac cu un om care imi zice ca sanatatea e pe primul loc in dauna banilor ca mai apoi sa imi scoata ochii 2 luni pentru aia 200 de ron care nu i-a luat din cauza mea, cand zici un **** si faci invers esti un om de nimic in ochii mei

| Bula a răspuns (pentru Gambler007):

E treaba ta.
Iti va fi greu sa lucrezi cu dusmani impreuna.

| Gambler007 explică (pentru Bula):

Si ce vrei sa ii fac prietene sa ii bag aia 200 de ron in gura i-am zis ca ii platesc personal si nu a vrut sa auda, e clar ma vrea afara

| Bula a răspuns (pentru Gambler007):

Daca vorbesti nervos si nu-ti alegi cuvintele, atunci devii antipatic la toti colegii.
Din acest motiv ti-am zis: mergeti la o bere si "trageti perdeaua", impacati-va.
In continuare: si tu vorbeste respectuos cu colegii, fiindca sunteti ca o familie si trebuie sa va ajutati, nu sa va "mancati" intre voi!
Respecta si vei fi respectat!

| Gambler007 explică (pentru Bula):

Mai innebunit de cap prietene, dupa ce am relatat toata povestea ii tot dai inainte cu berea ta, citeste in poola mea ce am scris si apoi comenteaza

| Bula a răspuns (pentru Gambler007):

Am citit, dar se pare ca problema e la tine si la modul tau de a purta conversatii in mod civilizat.

| Gambler007 explică (pentru Bula):

Ce sa discut cu el bah dementule daca asta ma barfeste pe fata, daramite pe la spate, ai probleme la cap in poola mea, am incercat cu binisorul i-am zis ca ii dau diurna de la mine, cand l-am vazut atat de disperat dupa aia 200 bagamiash poola in ei de bani, ce ai vrea sa ii zic eu la bere... ce vrei colegule de la mine sa iti fac o fela...e sa ma ierti ca am luat covid si ca ai stat o saptamana acasa din cauza mea?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Nu poti sa-i mananci zilele de concediu. Concediul medical intrerupe concediul de odihna dar nu taie din CO. 2. Nu tu anunti DSP-ul ci medicul care a cosntatat boala. 3. Diurna n-avea cum sa o piarda din cauza ta pentru ca pe perioada cat a fost in delegatie trebuie sa o primeasca. Daca s-a imbolnavit nu-i vina ta.

| Gambler007 explică (pentru Salontanul):

Nu stiu ce urmareste mai exact, are de 2 ori salariul meu si imi spune ca diurna aia e nimic pentru el si se plange de 2 luni de saptamana aia in care nu a luat banii din cauza mea ca a stat acasa, cred ca e frustrat ca i-am povestit ca am iau banii din pariuri si aparate, da e ultima data cand mai ma incred in oamenii mi s-a luat de ei niste jeguri pe unde te duci sa muncesti oameni cu 5 fete

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Spune-i ca-l dai judecata pentru hartuire. Trebuie sa ai si martori.

| Gambler007 explică (pentru Salontanul):

Nu stiu ce sa mai zic, dar el traieste cu impresia ca eu am sa o fac tot timpul pe prostul si asta ma amuza la el, e buna vorba aia cu ala care tace pana rabufneste, mi s-a luat si mie sa ii tot inghit frustrarile mereu oricum

| Salontanul a răspuns (pentru Gambler007):

Nu-l baga in seama si spune-i sa te dea in judecata daca nu-i convine.

| sierra1 a răspuns:

și dacă el era purtător asimptomatic COVID și el ți-a dat boala? poate chiar așa e și ar trebui să te scandlizezi tu că din cauza lui...

e o variantă!

| Gambler007 explică (pentru sierra1):

Mi-a zis mie ca de ce nu am sunat la DSP si de ce am apelat la medicul de familie pentru tratament ca sa ne plateasca noua zilele alea libere in 100% si eu l-am intrebat ce legatura avea el cu mine, de ce nu s-a dus el acolo sa ia 100% e problema mea la cine am apelat, deci nu vrei sa stii ce e mintea mea acum

| sierra1 a răspuns (pentru Gambler007):

1 ocolește-l, evită-l
2 așa-i că și ție ți se pare că EL ți-a dat covid, asimptomatic fiind?

succes!

| Emma30555 a răspuns:

E o prostie. Nu stiu de ce iti bati capul.

| PineapplePizza a răspuns:

E un frustrat fara viitor, opreste orice legatura cu el, da-i block peste tot, ignora-l, eventual daca te ameninta si o ia razna si mai tare inregistreaza-l pentru cazul in care are tupeu sa incerce sa te dea afara. Nu trimite nicaieri daca te lasa in pace intre timp, dar nici nu le sterge...

| NunuNini a răspuns:

Nu am inteles deloc de ce face scndal si are pretentii.
EL DE CE NU S-A PROTEJAT? De unde stie ca a luat de la tine? Poate a luat din aceeasi sursa ca si tine. Spui ca ati fost impreuna.
Apoi, concediul medical nu are nici o legatura cu concediul de odihna. Daca habar nu are de asta, sa intrebe patronul. Daca nu cumva doar are chef de scandal degeaba.

| Gambler007 explică (pentru NunuNini):

Si ce legatura aveam eu cu faptul ca el nu si-a luat concediu ala medical cum a vrut informand spitalul si nu medicul de familie, eu asta nu inteleg, trebuia sa informez eu cadrele medicale ca el a luat covid?

| NunuNini a răspuns (pentru Gambler007):

Nu tu. Pentru ca nu aveai de unde sa stii ca este infectat.

| Gambler007 explică (pentru NunuNini):

Deci parerea ta personala in povestea asta e ca vrea sa ma dea in primire ceva de genul sa fiu dat afara, NU?

| NunuNini a răspuns (pentru Gambler007):

Nu stiu care e intentia sa. Dar sigur nu are dreptate si tu te poti apara in fata sefului, asa cum ti-am scris prima data.

| Gambler007 explică (pentru NunuNini):

Cum pot sa am incredere intr-un om care il fata imi vorbeste cu diminutive si cand mai apare o a treia persoana ma da in gat efectiv pe fata, eu asa ceva nu am mai vazut de cand muncesc, deci ce a putut sa imi faca vineri cu un al treilea coleg nu vrei sa stii

| NunuNini a răspuns (pentru Gambler007):

Spune-i sefului exact cum ne-ai spus si noua. Curaj