| Catalion a întrebat:

Am observat ca poti dona 3, 5% din impozitul pe venit pe care il ia statul, la o asociatie, precum crucea rosie. Ce inseamna acel impozit? Inseamna din banii pentru viitoarea pensie? Stiu ca nu afecteaza venitul din salariu.

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Acel impozit il platesti statului si statul decide unde sa-i puna! Acum tu ai ocazia sa decizi acei 3, 5% unde sa mearga si nu va decide statul pentru tot impozitul pe care oricum il vei da!
Si nu, nu iti va afecta nici salariul si nici pensia nimic, pur si simplu acum tu alegi ca o parte mica din impozit unde sa mearga!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inseamna ca dau 3.5% din impozitul pe venit.
Cotizatiile pentru CAS si CASS adica pensie si asigurari de sanatate sunt platite separat de impozitul pe venit

| Sophieka a răspuns:

Crucia Rosie Bacau se implica mult pentru oameni...Si mai sunt nevoiasii din Republica Moldova... Batranii din sate. E jale mare acolo. Daca vrei sa cauti asociatii din Republica Moldova, ar fi de mare folos lor.

Sau iti pot cauta eu. Stiu ca am vazut cateva si imi pare tare rau de situatiile lor. Nu ca nu am avea si noi destule, dar acolo e si mai mare saracia.