Întrebare recomandată | StrongHeart a întrebat:

Am auzit de chestia asta, ca poti redireactiona 3.5% din impozitul pe venit. Imi poate explica cineva, pe scurt cum functioneaza?
Pot opta sa directionez acei bani pentru diverse ong-uri sau pot avea si acces personal la acei bani? Acei 3.5% sunt bani pe care un cetatean oricum nu ii vede? In sensul ca banii se duc la stat si statul ii gestioneaza cum vrea fara sa informeze cetateanul sau sa daca il informeaza o face la modul vag si cu promisiuni care rareori sunt respectate. Corect?
Pentru ca un om rational, stiind cum cheltuie statul nostru banii, va prefera sa ii doneze, daca oricum nu il afecteaza personal. Pareri?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"acum 5 ore | trini2023 a răspuns:
Pot explica pe scurt cum funcționează redirecționarea "


Vrei sa zici ca chatgpt poate, ca tu nu poti vad.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se face completand un formular pus la dispozitie de ong pe care ei il depun la anaf.
Nu, normal ca nu poti avea acces tu la acei 3.5%

| dullcat a răspuns:

Buna.Da, poti redirectiona spre cauze, ong-uri etc, completand un formular specific(completat si trimis pana la o data limita in mai, daca nu ma insel) care se gaseste pe net.Ong-urile il au si ele pe pagina/site-ul lor. Poti redirectiona ca persoana fizica sau persoana juridica, caz in care procentul e mai mare de 3.5%. Statul iti ia oricum acei bani, si daca consideri ca merita sa ii dai altcuiva, pentru o fapta buna etc, e foarte fain.Nu, nu poti extrage tu acei bani sa te folosesti de ei.Eu donam sume obisnuite, dar cred ca voi alege si eu sa redirectionez impozitul pe venit.Nu am auzit de experiente neplacute in urma acestei decizii.

Intrebarea pe final e foarte buna, dar ai fi surprins sa afli ca extrem de multi romani prefera sa zica pas la asta, crezand ca sunt inselati in vreun fel, sau crezand ca asta le va afecta suma pe care o primesc la pensie, etc. Tind sa cred ca doar adultii tineri sunt dispusi sa redirectioneze.Pe viitor lucrurile poate se vor schimba.