| Nimeni91 a întrebat:

Am primit un email de la cec bank in care mi se spunea ca la emiterea notificarii contul meu avea un sold debitor in valoate de 3 lei. Ce inseamna sold debitor?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca datorezi bancii 3 lei, posibil din comision de administrare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

3 lei pe plus. Daca era sold creditor, atunci erai pe minus.

| Irinelp a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E invers tu te-ai înșelat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Irinelp):

My bad. Cind gresesc, gresesc. Nu e nici o rusine in a accepta asta.

| Frank51 a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Sold

Debit vine de la a debita - adica a inlatura, ti se retrag bani din cont

Credit vine de la a credita - ti se crediteaza contul = primesti bani

| siriusblack98 a răspuns:

Adică le datorezi 3 lei.

| Irinelp a răspuns:

Tu nu mai aveai bani pe cont dar tu ai continuat să cheltui și atunci le datorezi 3 lei.

| Nimeni91 explică (pentru Irinelp):

Am acest cont deschis din clasa a noua, pentru o bursa pe care am luat-o doar in acel an. Am mai lasat niste bani in cont, insa nu am mers sa il inchid pentru ca am crezut ca atunci cand se vor termina banii si nu voi mai avea activitate in cont, il va inchide pur si simplu banca. Voi merge maine oricum sa il inchid. Multumesc tuturor pentru lamuriri!

| Nimeni91 explică (pentru Irinelp):

Probabil ca astea sunt taxele de asministrare a contului, avand in vedere faptul ca nu am mai folosit cardul de vreun an si ceva. Multumes din nou!

| Irinelp a răspuns (pentru Nimeni91):

Înseamnă că nu ai cont în care dacă nu mai ai bani să se blocheze cardul să nu mai, cheltui banii în continuare, depinde de tipul de card și de tipul de contract pe care tu l-ai făcut.

| Irinelp a răspuns:

Sunt conturi și carduri în care se oprește consumul de bani dacă contul tău este gol și sunt conturi și carduri în care acest serviciu nu se blochează și poți continua să cheltui și atunci trebuie să dai înapoi banii consumați în plus, bine înțeles că poți cheltui în plus o anumită sumă după care se blochează cardul, dar doar cardul, contul nu se șterge.